Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Adrianna, Pakosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

ZUS zamiast KRUS? Część rolników zapłaci dwa razy więcej, niż obecnie

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje zmiany w oskładkowaniu rolników prowadzących dodatkową działalność gospodarczą. Jeśli ustawa wejdzie w życie, będą musieli płacić ZUS zamiast KRUS. Problem może dotknąć ponad 70 tys. osób.

Obecnie rolnicy, którzy dodatkowo prowadzą inną działalność np. sklep na wsi albo zakład fryzjerski płacą podwyższone składki, tzw. podwójny KRUS. Jest to dużo mniejsza składka, niż ta, którą płacą pozostali przedsiębiorcy. Gospodarstwa do 50 ha mają składkę w wysokości 708 złotych na kwartał od osoby, a właściciele większych posesji zobowiązani są płacić 1059 złotych.

Ministerstwo jednak chce, by ci wszyscy, którzy prowadzą przedsiębiorstwa płacili ZUS, a opłata wynosić miałaby tyle, ile płacą pozostali, czyli 1457,49 złotych miesięczni od osoby. Kwartalnie wynosiłaby ona 4372,47 zł, a więc to ogromna podwyżka.

Ten problem może dotknąć ponad 70 tys. osób.

Skąd wziął się taki pomysł? Odpowiedź jest prosta, chodzi o budżet państwa, a w zasadzie jego deficyt. W ten sposób rząd zaczyna szukać nowych źródeł przychodu. Tym razem padło na rolników i ich ubezpieczenia.

Głos w tej sprawie zabrał szef Agrounii, Michał Kołodziejczak, który zorganizował w piątek przed KRUS konferencję prasową. Podczas niej jasno wyraził się, co o tym myśli. Tym samym przekonywał, że zmiany w składkach sprawią, że na wsi zaniknie dodatkowa działalność. Według niego zagrożone są wiejskie sklepy, fryzjerzy, czy nawet agroturystyka.

- Ten pomysł jest wymierzony bezpośrednio w wieś, ale odczują go również mieszkańcy miast, którzy nie będą już mogli kupować wiejskich produktów – ostrzegał przed siedzibą KRUS w Warszawie lider Agrounii, Michał Kołodziejczak. Zaznaczył jednocześnie, że jeśli ustawa wszedłby w życie, trzeba będzie liczyć się ze wzmożonym wzrostem cen za wszelkie produkty od producentów, którzy zostaną na rynku.

W ramach tej samej ustawy rząd planuje oskładkowanie przychodów ze wszystkich umów (w tym umów o dzieło i umów zlecenie). Te zmiany miałyby przynieść Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych nawet 4 miliardy złotych rocznie.

JF, fot. pixabay

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/