Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Aleksandra, Aleksy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Wiłkomirscy znów w Kaliszu

Rok 2015 oficjalnie ogłoszono Kaliszu Rokiem Rodziny Wiłkomirskich. Ród znakomitych muzyków, z którego pochodzi m.in. skrzypaczka Wanda Wiłkomirska, przez długie lata związany był z grodem nad Prosną. Rok Rodziny Wiłkomirskich oficjalnie rozpocznie się w ten piątek, 6 marca koncertem w Państwowej Szkole Muzycznej.   

Przypomnienie zawodowych i osobistych związków rodziny Wiłkomirskich z Kaliszem to wspólny cel Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz stowarzyszeń Łyżka Mleka i Multi Art. Od kilku lat kompletują pamiątki – od portretów po rękopisy – po rodzinie Wiłkomirskich z myślą o utworzeniu wirtualnego muzeum muzycznego rodu. W Kaliszu przed wojną mieszkał i tworzył Alfred Wiłkomirski, muzyk i pedagog. Wszystkie z jego pięciorga dzieci poszły muzyczną ścieżką. Występowali w Kaliszu i całej Polsce solo i w zespołach, m.in. w Trio Wiłkomirskich. - Alfred i jego troje dzieci: Kazimierz, Michał i Maria, pracowali w tej szkole muzycznej, w tych salach, byli pedagogami, promotorami muzyki klasycznej w Kaliszu, inicjatorami różnych koncertów, ale także wykonawcami – mówi Elżbieta Piszczorowicz-Mondra (na zdj.), koordynatorka obchodów Roku Wiłkomirskich w Kaliszu. – Kazimierz grał na wiolonczeli, Maria na fortepianie, a Michał na skrzypcach. Grali głównie w Kaliszu i w okolicach, m.in. w Opatówku, Gołuchowie.

Od 40 lat imię Alfreda Wiłkomirskiego nosi Kaliskie Towarzystwo Muzyczne. Jego imię nosi też sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej. I właśnie tam już w ten piątek, 6 marca o 18:00 zagra troje młodych muzyków: Celina Kotz na skrzypcach, Tomasz Daroch na wiolonczeli i Łukasz Zaprezentują się w repertuarze wzorowanym na tym debiutanckim, zagranym przed stu laty właśnie przez Trio Wiłkomirskich.

Honorowymi gośćmi wydarzenia będą najmłodsi z muzycznego rodzeństwa - prof. Wanda Wiłkomirska (wyróżniona tytułem Honorowej Obywatelki Miasta Kalisza w 2006 roku) i Józef Wiłkomirski, kompozytor i dyrygent. Występom muzycznym towarzyszyć będzie wystawa rodzinnych pamiątek Wiłkomirskich i spotkanie z artystami. Chociaż większość miejsc jest zarezerwowana dla zaproszonych gości, organizatorzy przyjmują zapisy na listę rezerwową pod nr tel. 600 810 812.

Koncert w 100. rocznicę pierwszego recitalu Tria Wiłkomirskich

Sala Koncertowa im. Alfreda Wiłkomirskiego

Wykonawcy:

Celina Kotz – skrzypce

Tomasz Daroch – wiolonczela

Łukasz Trepczyński – fortepian

6 marca 2015 o 18:00

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu, pl. Jana Pawła II 9

W programie:

Joseph Haydn – Trio fortepianowe G-dur (Hob. 25)

Anton Areński – Trio fortepianowe d-moll op. 32

Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Trio fortepianowe d-moll op. 49

Wystawa pamiątek związanych z rodziną Wiłkomirskich

Sala kameralna

Spotkanie z rodziną Wiłkomirskich

Komoda Club Residence (naprzeciwko gmachu PSM)

MZ, fot. MZ

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Kategorie

poziomy 3

3R

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany