Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 styczeń 2020 Godzina:
imieniny: Gilda, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Kalisz jak Feniks… 105 lat od zburzenia miasta ZDJĘCIA

105 lat temu Kalisz dostał największy cios w swojej historii. W sierpniu 1914 roku wojska pruskie doprowadziły do zburzenia naszego miasta. Z ziemią zrównano niemal całe centrum, mieszkańców mordowano, a ocaleni w popłochu uciekali z płonącego grodu. Kalisz powstał jednak z popiołów. W środę na Głównym Rynku uczczono pamięć tych tragicznych wydarzeń i ich ofiar. A Archiwum Państwowe z okazji rocznicy prezentuje unikatowe fotografie i dokumenty sprzed ponad stu lat.

1 sierpnia 1914 roku Rzesza Niemiecka wypowiedziała wojnę Rosji. I już następnego dnia rosyjskie wojska opuściły Kalisz. Nasze miasto przejęły Niemcy. Kolejne dni przyniosły szereg fatalnych zdarzeń.

Pojedynczy strzał, który padł na Głównym Rynku w nocy z 3 na 4 sierpnia, rozpętał piekło. Wg historyków prawdopodobnie padł ze strony Prusaków i trafił w innego niemieckiego żołnierza. Doszło do strzelaniny – zginęło 21 kaliszan i 6 żołnierzy. Prusacy oskarżyli kaliszan o napaść. Nakazali egzekucje wśród mieszkańców i ostrzeliwanie miasta.

Między 4 a 22 sierpnia wojska niemieckie dokonały serii ostrzeliwań artyleryjskich, zrównano z ziemią niemal 95% zabytkowego  śródmieścia, miasto zostało podpalane, mieszkania plądrowane, a ludność mordowana… - Doszczętnie zniszczony Kalisz. Zburzonych blisko 500 budynków mieszkalnych, wiele zakładów przemysłowych i zabudowań publicznych. Ogromne straty w ludziach. 70-tysięczny przedwojenny gród nad Prosną pod koniec 1914 r. liczył zaledwie 5 tysięcy mieszkańców. Między 4 a 22 sierpnia 1914 r. wojska niemieckie dokonały serii ostrzelań artyleryjskich, w wyniku których zrównano z ziemią niemal całe zabytkowe śródmieście. Miasto było podpalane, mieszkania plądrowane, a ludność mordowana. Szanowni Państwo, nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć – mówił podczas uroczystości prezydent Krystian Kinastowski. - Stojąc w zadumie przed tablicą poświęconą bohaterom, którzy oddali życie za naszą wolność, pamiętajmy o ich losach. Ludzie tacy jak my, którzy mieli rodziny, dzieci, przyjaciół, plany na przyszłość, w jednej chwili stracili wszystko. Tamten tragiczny czas przekreślił ich wszelkie marzenia. W 105. rocznicę zburzenia Kalisza i wybuchu I wojny światowej oddajmy cześć poległym i zamordowanym.

Pod koniec 1914 roku Kalisz liczył tylko 5000 mieszkańców, podczas gdy przed wojną ich liczba sięgała 70 tysięcy. Mieszkańcy masowo opuszczali płonące miasto …. Wydawać by się mogło, że Kalisz został pogrzebany razem z ruinami. Ale siła jego mieszkańców była większa od ogromu tragedii. - To jest niewiarygodne, trudno sobie wyobrazić, żeby miasto, które zostało tak doszczętnie zniszczone mogło się podnieść.  Jeszcze w 1914 roku w Warszawie zawiązał się Komitet Odbudowy i zaczął intensywnie pracować, by miasto powstało z ruin – mówi Grażyna Schlender, historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Już w 1915 ogłoszono konkurs na projekt odbudowy Kalisza, a rok później odtwarzano pojedyncze domy. Planowe i masowe odbudowywanie zniszczeń rozpoczęto w 1919 po odzyskaniu niepodległości i proces ten trwał do końca okresu międzywojennego.

W środę w samo południe na Głównym Rynku oddano cześć tym, którzy zginęli podczas tragicznych wydarzeń 105 lat temu. W uroczystości wzięła udział 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Władze miasta i przedstawiciele wielu środowisk złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci bohaterów I i II wojny światowej.

Po uroczystościach na Głównym Rynku Kalisza, w sali recepcyjnej ratusza, odbył się pokaz multimedialny zatytułowany „Odbudowa Kalisza po zniszczeniu miasta w sierpniu 1914 r.”, przygotowany przez Archiwum Państwowe w Kaliszu. - Prezentacja ta odzwierciedla wystawę, która była eksponowana na Złotym Rogu w 2014 roku, w 100-lecie zburzenia Kalisza. Cieszyła się wówczas ogromną popularnością i dlatego postanowiliśmy ją trochę teraz odświeżyć. Znów mamy 14 sierpnia, tyle że 2019 rok, więc 5 lat później i przypada okrągła rocznica, 105. W tej prezentacji chcieliśmy pokazać rozkwit Kalisza i to jakim on był miastem przed zburzeniem. Pokazujemy również samo zburzenie, prezentujemy różnego rodzaju obwieszczenia Komendanta Miasta Majora Hermana Preuskera i oczywiście wkroczenie wojsk drugiego batalionu 155 Pułku Piechoty i jak to się zaczęło. Kolejna część to odbudowa, kiedy Polska już odzyskuje niepodległość. Wtedy i ratusz zostaje odbudowywany i teatr. Proces ten trwa do końca okresu międzywojennego, gdzie odbudowa przechodzi właściwie już w rozbudowę miasta – wyjaśnia Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum.

prezentacja: Archiwum Państwowe w Kaliszu

AG, KB, fot. AG, Anna Błaszczyk

poziomy 1

Slaider podstrony

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.