Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Erwina, Jarosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

La Strada trwa DUŻO ZDJĘĆ

Mimo początkowego chłodu i raz po raz padającego deszczu nie poddawali się ani artyści ulicznego teatru, ani widzowie festiwalu. Bez rezygnacji z jakichkolwiek atrakcji La Strada wystartowała w piątkowe popołudnie i zaprasza jeszcze dziś wieczorem na swe ostatnie wydarzenia.

Festiwal tradycyjnie rozpoczęła parada, która ruszyła od Mostu Kamiennego, przez ulicę Śródmiejską, do Rynku Głównego. Tym razem swe siły połączyły gdański Teatr Pinezka i krakowska Scena Kalejdoskop. Barwny korowód minął na kaliskim deptaku fotograficzną wystawę Sergiusza Różańskiego. Warto zwrócić uwagę na ekspozycję, która cieszyła będzie oko jeszcze długo po festiwalu, a jest artystycznym podsumowaniem odbywających się od kilku lat w Kaliszu międzynarodowych warsztatów „Brama do La Strady”. Uczestnicy tegorocznej, czwartej już, edycji tradycyjnie wystąpili w powarsztatowych pokazach, które zainaugurowały zarówno piątkowe, jak i sobotnie, festiwalowe prezentacje na placu ratuszowym. Częścią projektu realizowanego dzięki wsparciu Funduszy Wyszehradzkiego są także spektakle teatrów, których szefowie bądź członkowie prowadzą warsztatowe zajęcia. W piątkowy wieczór słowacki Thalia Teatro pokazał pełne humoru przedstawienie „Nigdy nie zabierzecie mnie do szkoły”, a węgierski Winged Dragons - równie zabawne kukiełkowe widowisko „Vitez Laszlo”.

Brawurowe połączenie clownady, kabaretu i akrobatyki zaproponował trzyosobowy Teatr Pinezka, którego lider, Przemysław Grządziela, tym razem osią występu uczynił postać Pana Twardowskiego. W niezwykle sentymentalną nutę uderzył z kolei krakowski teatr – Scena Kalejdoskop, którego aktorzy wykorzystując jedynie szczudła, pantomimę i muzykę opowiedzieli własną interpretację losów Don Juana.

Wspaniałym zakończeniem pierwszego dnia festiwalu był pokazany na placu przy CKiS spektakl niemieckiego Teatru Ton Und Kirschen. Jego „Perpetum mobile” zaskakiwało widzów od pierwszej minuty i trzymało w napięciu do ostatnich sekund. Ta międzynarodowa formacja w zeszłym roku pokazała w Centrum Kultury i Sztuki „Psie serce” Bułhakowa, a tym razem udowodniła, że w poetyce teatru ulicznego radzi sobie jeszcze lepiej.

W sobotnie popołudnie tuż po wielce udanych, a pokazywanych po raz drugi, pokazach powarsztatowych na Rynku Głównym wystąpił gdański Teatr Snów. Goszczący na ulicach od ponad 30 lat zespół pod wodzą niezawodnego Zdzisława Górskiego tym razem pokazał „Remusa”, którego historia zaczerpnięta została z powieści kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego, kaszubskiego lekarza, pisarza i społecznika. Opowiada historię zwyczajnego człowieka żyjącego w II połowie XIX w., w czasie zaboru pruskiego, człowieka, który podejmuje się misji uratowania tożsamości Kaszubów, ich języka i tradycji.

Cząstkę teatru tańca na światowym poziomie, choć prezentowanego na ulicy, przywiózł tym razem do Kalisza czeski Teatro Continuo. Aktorzy, Czesi i Włosi, zachwycili festiwalową publiczność nie tylko inscenizacyjnymi pomysłami, ale przede wszystkim niewiarygodną sprawnością ciał i siłą wyrazu. Ich „Please, Leave a Message”  przemawiało na kilku poziomach i sprawiło, że bardzo zróżnicowana i wielopokoleniowa widownia nie mogła oderwać oczu od tancerzy do ostatnich sekund występu.

Równie ważnym daniem sobotniej uczty teatralnej był spektakl poznańskiego Biura Podróży. Choć w zespole zostało niewielu aktorów z obsady, którą pamiętamy z „Giordano” czy „Carmen Funebre”, to jednak formacja wciąż przemawia rozpoznawalnym językiem teatralnym, tyleż atrakcyjnym dla oka, co silnie przemawiającym do emocji widza. „Ciszą w Troi”, zaprezentowaną na placu przy CKiS, znów mierzą się z okrucieństwem wojen i cierpieniem ludności cywilnej zmuszonej do ucieczki.

„Kobieta – petarda, a koncert – oszałamiający” – zgodnie oceniano występ Marii Peszek, która pojawiła się w bloku imprez towarzyszących „La Stradzie”. Wielką przyjemnością było słuchać prostych, ale zaangażowanych tekstów m.in. z płyty „Karabin” i chłonąć energię wokalistki, ale także zobaczyć tłum zwariowanych fanów, których liczba jest niemała, mimo że artystka nie zabiega o przymierze z mediami, zwłaszcza publicznymi.

Przed nami ostatni dzień festiwalu. Oto niedzielny program „La Strady”:

18.00 - ZDROJOWY TEATR ANIMACJI Jelenia Góra Tymoteusz Rymcimci – Gł. Rynek

19.00 - PPSKAK Kalisz – Po czasie – Gł. Rynek

19.30 - TEATR PORYWACZE CIAŁ Poznań Hultaje – Gł. Rynek

20.30 - TEATR NIKOLI Kraków Różowy PUNK – Gł. Rynek

21.45 - TEATR WOSKRESINNIA Ukraina Lwów to jest Lwów! – Gł. Rynek

23.00 - TEATR A PART Katowice Faust – plac przy CKiS

(spektakl dla widzów dorosłych)

23.45 - MIZET Kalisz Pokaz ogni sztucznych – plac przy CKiS

Galeria zdjęć poniżej.

R. Kuciński, zdj. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany