Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Marzena, Artemon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Nie żyje znany kaliski przewodnik PTTK

W wieku 75 lat, w nocy z nocy z 4 na 5 stycznia br., zmarł jeden z najlepszych i najbardziej lubianych kaliskich przewodników PTTK - „dziadek” Stefan Szymczak. Był m.in. Kawalerem Orderu Uśmiechu. O dawna chorował, ale do ostatnich niemal dni odwiedzał biuro PTTK.

- Jeszcze we wrześniu opowiadał zainteresowanym tłumom o tajemnicach kościoła franciszkańskiego, podejmując ich tam w ramach organizowanej przez Miasto „Nocy Kultury”. Tym trudniej oswoić się zmyślą, że nie spotkamy już na kaliskich ulicach, że nie przysiądzie na „stefciowej ławeczce” na plantach. - Dobry przewodnik powinien posiadać  co najmniej cztery przymioty: głęboką wiedzę o tym, o czym ma opowiadać, dobrą pamięć, piękny język snutych opowieści i umiejętność przystosowania narracji do oczekiwań słuchacza. Stefan Szymczak miał wszystkie te atuty, dzięki czemu bez problemu nawiązywał kontakt z każdym turystą -  – mówi Piotr Sobolewski, przewodnik PTTK w Kaliszu. - Lubiły go zwłaszcza dzieci – nie na darmo został przez nich obdarowany, jako jeden z nielicznych kaliszan, „Orderem Uśmiechu”. Zresztą poczucie humoru to jego kolejny atut.

Miał i inne odznaczenia i nagrody, m.in. : Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrną i Złotą Honorową Odznakę PTTK, Odznakę „Zasłużony Działacz Turystyki”, „Zasłużony Przewodnik PTTK”, laureat „Złotej Dziesiątki” w konkursie Kaliszanie roku 2004 oraz Nagrody Prezydenta Kalisza.

Oprócz „przewodnikowania” w kaliskim PTTK pełnił też inne funkcje. Był długoletnim Prezesem Koła Środowiskowego PTTK nr 2 „Metalplast”, wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Pieszej przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Kaliszu i Prezesem tejże Komisji przy kaliskim Oddziale PTTK.

Organizował i uczestniczył w wielu imprezach turystycznych na szczeblu ogólnopolskim (m.in. Centralny Zlot Krajoznawców, Centralny Zlot Przodowników Turystyki Pieszej), regionalnym i lokalnym – był m.in. przewodnikiem w pierwszym spacerze w cyklu „Kaliszobranie”. Posiadał uprawnienie przewodnika miejskiego i terenowego, pilota wycieczek, przodownika turystki pieszej i inne. "Zatem żegnamy Cię Stefciu. A w niebiańskich zaświatach, do których teraz trafiłeś, spisuj się równie dobrze jak tu, na kaliskich szlakach" – żegna kolegę Piotr Sobolewski.

Msza św. żałobna odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia o g. 11.30 w Katedrze Kaliskiej.

MIK za: Piotr Sobolewski, fot. Zbigniew Pol

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany