sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2020 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Przed nami XX kwesta na ratowanie zabytkowych cmentarzy. Jak będzie przebiegać w czasie pandemii?

Idea kwesty na ratowanie zabytkowych cmentarzy przy kaliskiej Rogatce zmaterializowała się w 2001 roku, dzięki inicjatywie i współpracy Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego, Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” oraz Urzędu Miasta Kalisza. Tegoroczna zbiórka będzie jubileuszowa, już po raz dwudziesty organizatorzy proszą o finansowe wsparcie, które pozwoli uratować i zachować dla potomnych kolejne nagrobki i w ten sposób oddać hołd tym, co odeszli.

Nie byłoby kolejnych kwest, gdyby nie ludzie i ich determinacja. Słowa te można odnieść tak do organizatorów, jak i licznej rzeszy wolontariuszy. Wśród tych ostaniach obecni są dziennikarze, samorządowcy, ludzie kultury i sportu, działacze społeczni, harcerze. Są kwestarze, którzy od początku lub od kilkunastu lat stają 1 listopada z czerwoną puszką i zachęcają do wrzucania datków. Przybywa też nowych wolontariuszy, trzeba wierzyć, że oni również „złapią tego szlachetnego bakcyla”.

- Mieszkańcy bardzo chętnie wspierają ideę ratowania zabytkowych nagrobków zlokalizowanych w naszym mieście. W ciągu 20 lat udało się zebrać ponad 150.000 zł, dzięki którym odnowiono miejsca pochówku osób zasłużonych dla Kalisza - powiedział Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Tegoroczna zbiórka nie odbędzie się w formie, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Mimo to mam nadzieję, że spotka się z zainteresowaniem mieszkańców.

W ciągu minionych 20 lat zebrano łącznie 155.091,37 zł. Te „cegiełki”ofiarowane z serca przez kaliszan i gości odwiedzających w tym dniu cmentarze są bezcenne, pozwoliły bowiem na zabezpieczenie i zachowanie nagrobków oraz pamięci o tych, którzy budowali nasze miasto oraz tworzyli jego życie gospodarcze, społeczne i kulturalne.

- Na cmentarzu prawosławnym wyremontowano grobowiec rodzinny Myszkiewiczów, Grabowskich, Katasanowów. Odnowiono i uzupełniono metalowe ogrodzenie kaplicy Repphanów, przyścienny grób Leona Nieszkowskiego, prezydenta Kalisza w 1815 roku, na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Na cmentarzu rzymskokatolickim odrestaurowano grób Adama Chodyńskiego, zabezpieczono tablicę płk. Rafała Zajączka, wykonano remonty dachu kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, grobowca Henryka Mikołaja Milera, powstańca styczniowego i żołnierza oraz konserwację nagrobka kaprala 3 Szwadronu 2 Pułku Ułanów Bolesława Bogackiego, który poległ w wojnie 1920 roku. Przed kilkoma dniami dobiegła końca konserwacja nagrobka Haliny Sutarzewicz ˗ regionalistki, zasłużonej nauczycielki i Honorowej Obywatelki Miasta Kalisza - powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Celem tegorocznej zbiórki jest zgromadzenie środków na zapłacenie faktury końcowej wykonawcy konserwacji nagrobka Haliny Sutarzewicz oraz na rozpoczęcie w 2021 roku kompleksowej restauracji, konserwacji na cmentarzu prawosławnym nagrobka Marii i Anny Daragan ˗ córek Michała Piotrowicza Daragana, carskiego gubernatora Kalisza.

Stan pandemii oraz obostrzenia sanitarne obowiązujące w przestrzeni publicznej, a także troska o bezpieczeństwo nas wszystkich ˗ wolontariuszy, darczyńców i osób pracujących przy przebiegu tego przedsięwzięcia sprawiły, że XX Jubileuszowa zbiórka odbędzie się w zmienionej formie ˗ poprzez wpłatę datku na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2020”). Zbiórka będzie prowadzona w wydłużonym terminie tj. od 19 października do 11 listopada 2020 roku. W tym terminie, w biurze Kaliskiego Oddziału PTTK przy ul. Targowej 2 (tel. kontaktowy 509-360-171), od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-16, a w soboty od 8-14 można wrzucać datki do wystawionej tam tradycyjnej czerwonej puszki.

Znając wrażliwość kaliszan na kwestie ochrony dziedzictwa kulturowego naszego miasta, Organizatorzy zwracają się z apelem do wszystkich o finansowe wsparcie XX zbiórki na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy przy Rogatce. Niech tak jak corocznie, życzliwość dla tej szlachetnej idei oraz hojność darczyńców, zaowocuje zebraniem kolejnych środków służących zachowaniu naszej spuścizny kulturowej.

MIK za: kalisz.pl, fot. Anna Błaszczy

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

W związku z wejściem w życie zmian w prawie ochrony danych osobowych i rozporządzenia unijnego RODO informujemy, że na naszej stronie www.faktykaliskie.pl, która należy do Grupy Multimedia Polska, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty współpracujące z nami oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą wyświetlać reklamy jak najlepiej dopasowane do Twoich preferencji. Pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszych serwisów internetowych. Zapoznaj się z poniższymi informacjami lub kliknij przycisk „przejdź do strony”. Kliknięcie opcji „przejdź do strony” jest automatycznie wyzwoleniem akceptacji powyższych zasad naszego regulaminu.

Informacje, które będą wykorzystywane:
Typ przeglądarki i jej ustawienia. Informacje o systemie operacyjnym urządzenia końcowego. Informacje o zainstalowanych plikach cookie. Informacje o innych identyfikatorach przypisanych do urządzenia końcowego. Adres IP, z którego urządzenie końcowe uzyskuje dostęp do strony internetowej klienta lub aplikacji mobilnej Informacje o aktywności użytkownika na urządzeniu końcowym, w tym o odwiedzanych stronach internetowych i wykorzystywanych aplikacjach mobilnych. Informacje o położeniu geograficznym urządzenia końcowego będą wykorzystywane.

Multimedia Polska S.A. dokłada wszelkich starań, aby niezbędne przetwarzanie Twoich danych osobowe było zgodne z przepisami prawa i nie naruszało Twoich podstawowych praw i wolności, w szczególności prawa do ochrony Twoich danych osobowych. Niniejsza Polityka Prywatności określa generalne zasady, według których przetwarzane są przez nas Twoje dane osobowe. Multimedia Polska S.A. pozyskuje Twoje dane bezpośrednio od Ciebie, ponadto ich powstanie może być skutkiem Twojej aktywności związanej ze korzystaniem przez Ciebie z naszych usług telekomunikacyjnych. W pewnych przypadkach, w ramach  prowadzonej przez Multimedia Polska S.A. działalności operacyjnej, dane dotyczące Twojej osoby mogą także być także pozyskiwane z innych źródeł. Przeczytaj uważnie zawarte w niniejszej Polityce zasady, aby zrozumieć jak i na jakich podstawach prawnych Multimedia Polska S.A. przetwarza Twoje dane osobowe. Jeśli w chwili czytania niniejszej Polityki jesteś naszym klientem musisz wiedzieć, że Twoje ewentualne żądanie zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych nie spowoduje natychmiastowego zaprzestania przetwarzania i usunięcia  tych danych z zasobów informacyjnych Multimedia Polska S.A. Proces wygaszania przetwarzania Twoich danych będzie zgodny z przepisami obowiązującego prawa, a zasady tego wygaszania są zawarte w niniejszej Polityce.

Dane kontaktowe
Administrator danych osobowych
Administratorem Twoich danych osobowych jest Multimedia Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (81-341), przy ulicy Tadeusza Wendy 7/9, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000238931, REGON: 190007345, NIP: 5861044881, kapitał zakładowy i łączna suma uiszczonych wkładów wynosi: 91.764.808,00 PLN Organ nadzoru ochrony danych osobowych
Jeśli masz zastrzeżenia co do sposobu i zakresu przetwarzania przez nas Twoich danych, bądź też  chcesz wnieść skargę na sposób obsługi Twojego wniosku lub żądania, informujemy Cię że właściwym organem nadzorczym w tym zakresie jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Kontakt w sprawie Twoich danych: w celu realizacji Twoich uprawnień, wyrażenia albo cofnięcia zgód oraz wnoszenia sprzeciwów, udaj się do Biura Obsługi Klienta, lub skontaktuj z infolinią pod numerem 244 244 244.