Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Kleofas

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Top 900 x 200

Wydarzenia

Ptaszyn z „Paszportem”

Dobry duch polskiej muzyki jazzowej, który wyprowadził ją w świat - Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymał Paszport „Polityki”. Muzyk został wyróżniony w kategorii specjalnej jako Kreator Kultury. Związany z Kaliszem jazzman w ubiegłym roku świętował 80-te urodziny i 60-lecie pracy scenicznej. Uroczystości odbyły się w rodzinnym mieście kompozytora. W czasie wczorajszej gali, która odbyła się Teatrze Wielkim w Warszawie, pojawił się jeszcze jeden kaliski akcent.

Jesienią Jan Ptaszyn Wróblewski odwiedził Kalisz. Był gwiazdą 43. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Centrum Kultury i Sztuki. Spotkanie z muzykiem, który urodził się w Kaliszu, rozpoczęło czterodniowe muzyczne święto, ale z okazji jubileuszy rodzinne miasto przygotowało dla Ptaszyna niespodziankę: neon zamieszczony na kamienicy, w której w młodości mieszkał trębacz. We wtorek muzyk do licznych wyróżnień dołączył kolejne. Tym razem został doceniony przez tygodnik Polityka. Kapituła przyznająca „Paszporty” uznała, że jazzman „jest dobrym duchem muzyki w Polsce od jej prapoczątków aż po dziś”. 

Jednak specjalna nagroda „Polityki” dla Jana Ptaszyna Wróblewskiego to nie jedyny kaliski akcent w trakcie wtorkowej gali zorganizowanej przez tygodnik. W kategorii teatr „Paszport” otrzymała Anna Smolar za spektakl Aktorzy Żydowscy” wystawiany na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie oraz „Dybuk” Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Oba były pokazywane w czasie 56. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Dla Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego Anna Smolar wyreżyserowała jedną z premier tego sezony, czyli „Najgorszego człowieka na świece” według książki Małgorzaty Halber. Reżyserka, odbierając nagrodę, podkreśliła, że przy każdym spektaklu ważny jest zespół aktorski i podziękowała m.in. kaliskim artystom.

„Paszporty” Polityki trafiają do 'utalentowanych twórców, którzy działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę, wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy''.  Nagroda przyznawana jest od 1993 roku. 

AW, zdjęcia arch.

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany