Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Kleofas

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Yjusk

Top Baner P

Top 900 x 200

Wydarzenia

Ta niewielka miejscowość ma już 660 lat ZDJĘCIA

Biskupice Ołoboczne świętują 660-lecie powstania. Pierwsza lokacji wsi zgodnie z dokumentem królewskim wydanym przez króla Kazimierza III Wielkiego, miała miejsce w 1357 roku. Jednak historia Biskupic Ołobocznych to zaczyna się dużo wcześniej. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości, jako o własności arcybiskupów gnieźnieńskich pochodzą aż z XII wieku.

Z okazji jubileuszu rada sołecka oraz sołtys Mirosław Nowacki zorganizowali huczne świętowanie. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, którą w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła odprawił jej były, wieloletni proboszcz ks. kanonik Eugeniusz Lijewski.

W homilii zaznaczył, że - Wasza ziemia pamięta całe szeregi pokoleń, dlatego należy o nią dbać. Służyła naszym przodkom, służy nam i służyć będzie tym, którzy po nas przyjdą. W tak wyjątkową rocznicę zachowaj Boże całą, tak bliską memu sercu wioskę i ludzi tu mieszkających z dala od wszelkich klęsk żywiołowych.

Po nabożeństwie ks. Lijewski, z byłym sołtysem wsi Janem Sikorą, przewodniczącą miejscowego KGW Henryką Szymczak i Józefem Kukułką przy Pomniku Bohaterów Wojen odsłonili tablicę pamiątkową z okazji 75. rocznicy śmierci księdza Mariana Jezierskiego –proboszcza biskupickiej parafii od 1929 roku, więzionego w obozie koncentracyjnym w Dachau od października 1941 roku, gdzie zmarł w czerwcu 1942 roku.

Część oficjalna odbyła się na placu przy świetlicy wiejskiej. - Życzę dziś wszystkim mieszkańcom Biskupic Ołobocznych, byście byli dumni nie tylko ze swej przeszłości, ale i historii, którą swoją codzienną mrówczą pracą na rzecz wsi tworzycie obecnie. Ta historia i tworzący ją ludzie – Wasi przodkowie – ukształtowali rzeczywistość, w której się znajdujemy, a którą za ich przykładem kreujecie Państwo nie tylko dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń ­– winszowała burmistrz Bożena Budzik. Organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji, było coś „dla duszy i dla ciała”: od występów dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego, kabaretu EWG czy koncertu zespołu GARASH przez loterię fantową, zamki dmuchane, zabawę taneczną aż po stoiska gastronomiczne, ciasto drożdżowe, chleb ze smalcem i swojską grochówkę.

AW, Dariusz Smułka, UMiG w Nowych Skalmierzycach 

 

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany