Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Aniela, Galezy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

W Kaliszu kręcą film o wybitnym podróżniku

2017 rok w Kaliszu poświęcony będzie wybitnemu podróżnikowi, Stefanowi Szolc-Rogozińskiemu. Rodzinne miasto odważnego odkrywcy Kamerunu zaplanowało szereg wydarzeń mających przybliżyć i promować jego postać i dokonania. W środę kręcono film mówiący o życiu Rogozińskiego i jego związkach z Kaliszem. W projekcie bierze udział m.in. Piotr Makos, producent większości filmów Wojciecha Cejrowskiego i Barbara Sibińska, kaliska harcerka.

Film ma zapowiadać rok Stefana Szolc Rogozińskiego w Kaliszu. Zamówiło je miasto, a nagranie zobaczymy m.in. na stronie Urzędu Miasta. Zamysł jest prosty: młoda dziewczyna, harcerka opowiada o dzieciństwie i młodości Rogozińskiego, odwiedza charakterystyczne miejsca w Kaliszu związane z życiem późniejszego odkrywcy Kamerunu i opowiada o jego niełatwych losach. - Jest z nami Piotr Makos, znany jako producent większości filmów Wojciecha Cejrowskiego. Był on również producentem naszego pierwszego filmu z Kamerunu. Jest z nami też kamerzysta Mirek Olszycki, autor paru dobrych podróżniczych filmów – mówi Maciej Klósak, podróżnik i naukowiec od lat zgłębiający historię postaci Rogozińskiego.

W rolę narratora opowieści wcieliła się młoda kaliszanka, Barbara Sibińska z 62. Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Brzoza” im. Stefana Szolca Rogozińskiego, studentka II roku elektrotechniki Politechniki Poznańskiej. Basia bez wahania zgodziła się na udział w filmie. Bycie harcerką drużyny imienia Rogozińskiego zobowiązuje. - Stefan Szolc Rogoziński jest dla mnie autorytetem. Podczas działania w drużynie staramy się przekazać wartości przez niego promowane swoim młodszym kolegom. Do czego inspiruje? Przede wszystkim do realizacji swoich marzeń, do tego, żeby się nie poddawać się w drodze do realizacji swoich celów – mówi Barbara Sibińska.

Barbara Sibińska, kaliska harcerka i Piotr Makos, producent wielu filmów Wojciecha Cejrowskiego

Stefan Szolc-Rogoziński , kaliszanin, podróżnik, etnograf, wielki patriota. Miał 21 lat, gdy zorganizował ekspedycję do Kamerunu i tym samym założył pierwszą polską osadę w Afryce. Prawie 135 lat temu wyprawę w trudnych dla Polski czasach zaborów o wiele prościej było przeprowadzić pod flagą niemiecką bądź rosyjską. On jednak postanowił, że do Afryki dotrze jako Polak. Spolszczył nawet w tym celu swoje nazwisko, a to spowodowało, że z finansowania badań wycofało się  Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne.

Śladami wybitnego kaliszanina wyruszyła w ostatnim dniu 2013 roku trzyosobowa grupa podróżników: Maciej Klósak, naukowiec i wykładowca, Agata Kosmalska, redaktor naczelna pisma "Dookoła świata” i Dariusz Skonieczko z warszawskiego Muzeum Etnograficznego według planu w Kamerunie wylądowali pięć minut przed nadejściem Nowego Roku. Odtworzyli trasę, jaką kaliski odkrywca przebył z dwoma naukowcami, z Klemensem Tomczekiem i Leopoldem Janikowskim. Byli w okolicach Limbe, Jeziora Słoniowego, dotarli do stolicy Kamerunu Jaunde i oczywiście do Mondoleh, gdzie Szolc-Rogoziński założył polską kolonię. Z wyprawy powstał film, który również będzie promował rok Rogozińskiego.

Na początku 2016 roku odbyła się druga wyprawa, podczas której powtórzono brakującą część trasy z 2014 roku. Celem Expedition Africaine Rogoziński "Vivat Polonia 2016" była wizyta i badania w Kamerunie, ale także w Nigerii. Wyprawa została uznana przez amerykański Explorers Club jako jedna z ciekawszych. Podróżnicy, by uczcić swojego poprzednika, w miejscowości Limbe w Kamerunie, gdzie mieściła się baza Szolc-Rogozińskiego, umieścili  tablicę pamiątkową, którą współfinansowało Miasto Kalisz.

W 2017 roku minie 135. rocznica wyprawy Rogozińskiego na Czarny Ląd, którą rodzinne miasto postanowiło upamiętnić ustanowieniem 2017 Rokiem Stefana Szolca – Rogozińskiego. Program obchodów zakłada m.in. powstanie ławki, na której będzie odpoczywać Stefan Szolc-Rogoziński, wydanie komiksu o jego losach, a także liczne sesje popularno – naukowe.

W ubiegłym roku, w czasie Święta Ulicy Niecałej, na kamienicy, w której mieszkał Szolc-Rogoziński odsłonięto pamiątkową tablicę. Wtedy też pojawił się pomysł odbudowy grobu podróżnika, który zmarł i został pochowany w Paryżu, a równocześnie plany sprowadzenia szczątków odkrywcy do rodzinnego miasta. Na razie w tej kwestii trwają formalne procedury.

AG, fot. autor

 

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Doradca Klienta

09.11.17
<p>Lider na rynku finansowym, poszukuje kandydatów na nowe stanowisko: Doradca Klienta...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany