Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Miła, Dobiegniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Zielono nam ZDJĘCIA

Wykładami w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej i koncertem zespołu Duan w Centrum Kultury i Sztuki rozpoczęły się w Kaliszu Dni św. Patryka. Fundacja Kultury Irlandzkiej zaprasza jeszcze na warsztaty plastyczne i taneczne. Święto rodem z Zielonej Wyspy potrwa do końca marca.

We wczesne czwartkowe popołudnie w MOZK odbyły się multimedialne prezentacje poświęcone Celtom i podróżom po Irlandii, które przedstawili Leszek Ziąbka i Damian Miksa. Obaj panowie reprezentują w Kaliszu Fundację Kultury Irlandzkiej z Poznania, na której zaproszenie w sobotę w sali studio CKiS wystąpił grający tradycyjną muzykę irlandzką zespół Duan. Formacja jest dobrze znana kaliszanom interesującym się muzyką folkową, ponieważ gościła już wcześniej podczas Weekendu Celtyckiego na Zawodziu oraz wcześniejszych obchodów św. Patryka  organizowanych w pubie Beka przez istniejące wcześniej Towarzystwo Polsko-Irlandzkie. Z dawnego składu został jednak jeden muzyk, zatem Duan roku 2017 to grupa posiadająca świeży potencjał energetyczny, aczkolwiek nadal skupiona na tradycyjnej muzyce, którą grywa się we wszystkich irlandzkich pubach. Wyróżnia ich skupienie na tradycyjnym brzmieniu uzyskiwanym przez wykorzystywanie charakterystycznego dla tego stylu muzyki instrumentarium, na które składają się bodhran (bęben irlandzki), skrzypce, banjo, gitary i akordeon. Nową jakością jest obecność śpiewającej skrzypaczki, więc sobotnie spotkanie z Duanem miało w odczuciu publiczności charakter zupełnie premierowy.

„Muzyka rodem z Irlandii ma wyjątkowy charakter” – mówi Leszek Ziąbka, zafascynowany od lat Zieloną Wyspą kustosz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. „Momentami pięknie porywa do tańca, innym razem – snuje opowieści, budzi refleksje”. Irlandzki folk zdaje się być studnią bez dna, sugeruje Ziąbka, bowiem w odróżnieniu od polskiej tradycji, miał szczęście do większej liczby osób, które zajęły się spisywaniem ludowych pieśni i melodii. „Dzień św. Patryka, który przypada 17 marca, cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością, ponieważ Polskę i Irlandie sporo łączy. Nie tylko podobna historia, ale także umiłowanie wolności, podziw dla natury. Ta muzyka jest dla nas atrakcyjna, bo opowiada także o naszym życiu codziennym i jest zbieżna z naszym poczuciem piękna” – ocenia Ziąbka.

Dzień św. Patryka obchodzony był w Kaliszu po raz pierwszy w roku 2000. Przez 17 lat organizowane w jego ramach imprezy cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem, choć nie miały dużego rozmachu. „Być może w przyszłym roku uda się nasz ratusz oświetlić na zielono” – zapowiada Leszek Ziąbka. „Wczoraj byłem w Poznaniu i widziałem tego przykład. Myślę, że to bardzo sympatyczny pomysł”. W tym roku przygotowano za to szereg zdarzeń o charakterze edukacyjnym, w których chęć uczestnictwa należy zgłosić w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Ponadto dziś, 20 marca, o 17:30 w sali studio Centrum Kultury i Sztuki ruszą warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat, podczas których młodzi artyści będą tworzyli ilustracje do baśni irlandzkich. W piątek, 31 marca, o 16.00 i 18.00, również w CKiS, odbędą się z kolei warsztaty tańca irlandzkiego, które poprowadzi Magdalena Mak z zespołu Celtica.

RK, zdj. autor

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Domy na Osiedlu Celtyckim

19.01.18
Osiedle Celtyckie to pierwsza realizowana w ten sposób enklawa nowoczesnej zabudowy jednorodzinnej...
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Opieka nad zwierzetami domowymi Kalisz

20.01.18
Witam oferuje opiekę nad zwierzakiem domowym(każdym domowym pies,kot,świnka morska itd ) na czas...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany