sas_idmnet.cmd.push(function() {sas_idmnet.placementsList(['top_1','side_1','sky_left','side_bottom','bottom_0','bottom_1','prg_inside_top','prg_inside_middle','m_bottom_1','m_inside_top','m_top_1','inside_1','inside_2','m_inside_1','m_inside_2','inside_1_wide','inside_2_article','m_inside_2_article','m_inside_3_article','m_inside_4_article','inside_3_article','inside_4_article','inside_5_article','side_2','side_3']);});

Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 28 styczeń 2021 Godzina:
imieniny: Judyta, Karol

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Ciepło – zimno. Skrajne temperatury leczące problemy sercowe

Ledwo ruszyli, a już mają kolejkę chętnych. Zabieg krioablacji, który wpisało do swojej oferty Pleszewskie Centrum Medyczne, to zabieg dla chorych mających problemy z migotaniem przedsionków serca. W efekcie placówka jest jednym z dwóch w Wielkopolsce ośrodków, które leczą taką metodą.

Pierwsze zabiegi ablacji zaczęto w Pleszewie wykonywać w lipcu 2019 r. Ten sposób leczenia także wykorzystuje się u chorych z migotaniem przedsionków serca, ale przy użyciu ciepła. Polega on na użyciu prądu o częstotliwości radiowej, który  zmienia przewodzenie impulsów elektrycznych serca. W skrócie - do żyły albo tętnicy udowej w okolicy pachwiny wprowadza się cewnik z elektrodą, a lekarz wypala fragment serca falą radiową. Teraz pora na leczenie zimnem. - Od niedawna w naszym szpitalu przeprowadzamy również zabiegi krioablacji. To nowoczesna metoda przy użyciu ujemnych temperatur, pozwalająca na leczenie arytmii serca - wyjaśnia Ryszard Bosacki, dyrektor do spraw medycznych w PCM. - W tym przypadku uszkadza się celowo fragment lewego przedsionka mięśnia sercowego odpowiedzialny za migotanie. Wykonując te zabiegi, nasz szpital wpisuje się w  Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Wielkopolskiego i mapy potrzeb zdrowotnych.

Aby szpital mógł leczyć w ten sposób - najpierw  przeprowadzić zabiegi ablacji, a potem krioablacji - musiał rozbudować   i doposażyć Pracownię elektrofizjologii przy Oddziale Kardiologicznym. - Musiała ona  spełniać  wszystkie  wymogi stawiane przez NFZ ośrodkom planującym zabiegi ablacji i krioablacji. Pracownia z  kompleksowym  wyposażeniem angiograficznym pozwoliła na  planowe wykonywanie zabiegów bez jakiegokolwiek ryzyka dla pacjentów z zawałem, którym pozostawiono nieograniczony dostęp do drugiego stołu angiograficznego w szpitalu – dodaje Błażej Górczyński, prezes szpitala.

Błażej Górczyński, prezes szpitala

W PCM pacjenci przechodzący zabiegi związane  z migotaniem przedsionków serca mają zapewnioną na miejscu kompleksową opiekę kardiologiczną. Leczenie inwazyjne odbywa się w Pracowni hemodynamiki i elektrofizjologii, leczenie zachowawcze na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddziale Kardiologicznym. Z kolei rehabilitację kardiologiczną pacjenci odbywają na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej, a z opieki ambulatoryjnej mogą korzystać w poradni kardiologicznej.

AW, PLCM, fot. Błażej Górczyński, prezes PCM

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz