Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Gerarda, Tomir

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Top 900 x 200

Zdrowie

Cytobus przyjedzie do Kalisza

Mammobusy to już codzienność. Teraz na ulice miast wyjeżdżają cytobusy. Mobilny pojazd, w którym można przebadać się pod kątem raka szyjki macicy w październiku zawita do Kalisza.

Mammografia to propozycja dla pań dojrzałych, chociaż rak piersi dotyczy kobiet w każdym wieku. Te po 50. roku życia powinny badać się regularnie, minimum co dwa lata. Cytologię wykonywać minimum co trzy i to już zdecydowanie wcześniej. – Z bezpłatnej mammografii mogą korzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Natomiast w cytobusach  badane są panie w wieku od 25 do 59 lat – mówi Barbara Wrzesińska, prezes Kaliskiego Klubu „Amazonki”. - Tak jest z tymi badaniami cytologicznymi, że na ogół kobiety nie odczuwają żadnych zmian w organizmie, niby nic się nie dzieje, a jednak. Szczególnie tych najmłodszych byłoby dobrze ukierunkowywać na potrzebę robienia badań cytologicznych, także tych mammograficznych czy nauki samobadania piersi, żeby wdrożyły je w codzienność, podobnie jak codzienne mycie zębów.

Cytobusy na ulice wielkopolskich miast wyjadą z inicjatywy Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów oraz Federacji Stowarzyszeń Amazonek i pieniądzom Europejskiego Funduszu Społecznego. - Tym badaniom będą towarzyszyły spotkania edukacyjne współorganizowane przez Federację Stowarzyszeń Amazonki oraz lekarzy rodzinnych, podczas których będzie można nauczyć się samobadania piersi, nauczyć się, jakie są czynniki ryzyka i czynniki chroniące przed zachorowaniem – dodaje Wrzesińska.  

Do Kalisza cytobus przyjedzie 7 października. Amazonki z ulotkami informującymi, czym jest badanie oraz czym jest rak szyjki macicy pojawią się już na ulicy Niecałej w czasie jej wrześniowego święta.

Rak szyjki macicy zajmuje 6. miejsce wśród zarejestrowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Nowotwory złośliwe szyjki macicy stanowią 3,5% zachorowań.

AW, fot. Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów

 

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany