Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Aniela, Galezy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Gdy nad miastem unosi się smog - jak o siebie dbać?

Co sami możemy robić, by zminimalizować skutki niebezpiecznych pyłów unoszących się w powietrzu? Zmniejszyć czas przebywania poza domem – mówią specjaliści. Szczególnie jeśli związane jest to z uprawianiem sportu. Już spacery w smogu sprawiają, że do naszego organizmu dostaje się więcej chorobotwórczych związków. Tym bardziej odradzają bieganie czy jazdę na rowerze. W zamian zalecają racjonalne podejście do tematu i zmianę nawyków żywieniowych. A żeby mieć pewność, jakiej jakości powietrze jest w naszej okolicy można też skorzystać ze specjalnej aplikacji, która zbiera dane z czujek. Takie w Kaliszu są trzy.

Moda na sport zapanowała na dobre. Biegamy, jeździmy na rowerze, chodzimy z kijkami. Jednak tak zalecany i reklamowany ruch na świeżym powietrzu, w obliczu problemu smogu okazuje się ruchem wśród niebezpiecznych substancji, które przy zwiększonym wysiłku fizycznym w nadmiarze dostają się do naszego organizmu.

Nie oznacza to, że musimy rezygnować z naszego hobby. Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach, przestrzega  dr hab. prof. nadzw. Aleksander Barinow-Wojewódzki, pulmonolog. - Jeżeli uprawiać aktywność fizyczną to tylko na świeżym powietrzu, z dala od dużego miasta, w parkach narodowych, gdzieś na łąkach. Szczególnie dotyczy to osób regularnie aktywnych – radzi. - Jeżeli sporadycznie to taka aktywność w centrum miasta nie jest szkodliwa. Natomiast systematyczne uprawianie sportu w dużym mieście jest szkodliwa. Czasami Japończycy noszą maski. Czy to ich chroni przed zanieczyszczeniem? Raczej nie, bo oni noszą maski tylko na zewnątrz, a trzeba pamiętać, że pyły, w nieco mniejszym natężeniu, są też w pomieszczeniach i takie zwykłe maski używane przy remontach nie chronią nas przed tego typu zagrożeniem.

Pomoże specjalna aplikacja

Sportowcom pomocne mogą być też specjalne aplikacje mierzące zawartość niebezpiecznych substancji w powietrzu. Warunek jest jeden: czujki instalowane w różnych częściach miasta. Takie w Kaliszu są trzy. Zostały zakupione przez .Nowoczesną. Lepiej wygląda to np. w Ostrowie Wielkopolskim. Tam zamontowano ponad 20 urządzeń, a profil Ostrowskiego Alarmu Smogowego na portalu społecznościowym śledzi kilkanaście tysięcy osób. Dane przekazywane przez czujki do naszych telefonów czy zegarków pozwalają nam zdecydować, czy wychodzimy z domu, czy jeśli nie musimy tego robić, zostajemy w naszych bezpieczniejszych czterech ścianach. - Te czujniki udostępniają dane w chmurze w Internecie i w każdej chwili mamy dostęp do danych, które zbierają. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby tych czujników było jak najwięcej i żeby ten pomiar był jak najbardziej precyzyjny. Gdyby się udało stworzyć taką sieć pomiarów dla terenu całego kraju wszyscy mieszkańcy mieliby informacje na bieżąco – wyjaśnia Radosław Chmielina z Ostrowskiego Alarmu Smogowego.

Badania i dieta

Pulmonolodzy i onkolodzy dodają, że w ostatnich latach wzrasta ilość osób borykających się z chorobami, których jedną z głównych przyczyn jest zanieczyszczone powietrze. Dlatego zalecają, by pamiętać też o badaniach profilaktycznych i odpowiedniej diecie, która minimalizuje zachorowalność np. na raka płuc. – Musimy pamiętać o suplementach diety, witaminach, szczególnie A, C, E, selenie i cynku, które usuwają wolne rodniki. Podstawa to zbilansowana dieta, bardziej roślinna, oparta o  węglowodany złożone, a nie o tłuszcze i ciężkie mięsa. Mniej smażonego, więcej pieczonego, czyli zdrowy tryb życia. Nie uciekniemy od tego zanieczyszczenia, ale zmniejszymy jego negatywny wpływ na nasze zdrowiezdradza przepis profesor Aleksander Barinow-Wojewódzki.

Żeby nie było tylko pesymistycznie, to do tego wszystkiego lampka czerwonego wytrawnego wina. I jak we wszystkim umiar i racjonalne podejście do tematu.

AW, zdjęcie autor

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Doradca Klienta

09.11.17
<p>Lider na rynku finansowym, poszukuje kandydatów na nowe stanowisko: Doradca Klienta...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany