Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Rena, Konrad

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Kalisz dofinansuje zabiegi in vitro?

Czy kaliszanie marzący od dzieciach, ale borykający się z problemem niepłodności mają szansę na dofinansowanie zabiegów in vitro? Każdego roku koło 3,5 tysiąca par w naszym mieście dowiaduje się, że to jedyna droga, by zostać rodzicami. Droga nie tylko wymagająca siły psychicznej, ale też sporej gotówki. Tym bardziej od roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowało „Narodowy Program Leczenia Niepłodności metodą in vitro”. Dlatego Platforma Obywatelska razem z Nowoczesną chcą, by takie dofinansowanie pochodziło z budżetu miasta. Dziś złożyli projekt uchwały, do poparcia którego będą zachęcać wszystkie ugrupowania w Radzie Miejskiej.

„Narodowy Program Leczenia Niepłodności metodą in vitro” ruszył w 2013 roku. Był kompromisem między skrajnie prawicowymi ugrupowaniami a ludźmi, którzy marzą, by zostać rodzicami i zapłodnienie pozaustrojowe jest jedyną szansą na poczęcie dziecka. - Do połowy 2016 z programu skorzystało 17 tysięcy par. To pokazuje skalę potrzeb w tym zakresie – mówi Barbara Oliwiecka z Nowoczesnej. - W Kaliszu szacuje się, że problem niepłodności dotyka 3,5 tysiąca par, a tych, które się kwalifikują do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego jest około 70 rocznie. To zazwyczaj stanowi około 2% osób zmagających się z problemem niepłodności.

Jednak in vitro to bardzo drogi program. W większości przypadków przewyższający możliwości finansowe par, które chcą być rodzicami. Często przeprowadzenie wszystkich procedur to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego kiedy Prawo i Sprawiedliwość zniosło dofinansowanie pozwalające w ten sposób tysiącom osób spełnić marzenie o byciu rodzicami, na scenę wkroczyły samorządy, które wygospodarowały w swoich budżetach pieniądze na takie programy. Być może dołączy do nich też Kalisz. Projekt autorstwa PO i Nowoczesnej trafił do Andrzeja Plichty, przewodniczącego Rady Miejskiej. - Chcemy ustanowić w Kaliszu dofinansowanie dla par i małżeństw bezdzietnych do procedury in vitro, po to, żeby walczyć skutecznie z bezdzietnością wśród młodych osób – wyjaśnia Dariusz Grodziński z PO.

Nowoczesna pod projektem ustawy wspierającej in vitro z miejskiego budżetu, zebrała ponad 1000 podpisów. O merytoryczne przygotowanie autorskiego programu w Kaliszu poprosiła Stowarzyszenie Leczenia Niepłodności „Nasz bocian” oraz profesora Wiesława Szymańskiego z Kliniki Położnictwa Akademii Medycznej w Bydgoszczy. - Zgodnie z tym programem każda para, która przeszłaby pełną procedurę, mogłaby uzyskać 5 tysięcy złotych bezpłatnego dofinansowania – dodaje Marcin Janus z Nowoczesnej.

Średni koszt leczenia to około 7 200 złotych. Zgodnie z założeniami dofinansowanie dotyczyłoby całej procedury przygotowawczej i trzech prób pozaustrojowego zapłodnienia. Autorzy projektu liczą, że ten jeszcze w tym roku trafi na komisje. Liczą też na wsparcie kolegów radnych. – Program przyniesie  na pewno wiele korzyści o charakterze społeczno-gospodarczym dla okolic Kalisza i samego miasta – argumentuje Agnieszka Świderska, przedstawicielka PO. - Uważamy, że jest to ważny projekt na kaliskiej arenie lokalnej, dlatego pragniemy zachęcić radnych z innych klubów do współpracy. Szczególnie radnych z SLD.

Prezydent Grzegorz Sapiński nie popiera finansowania programu in vitro przez samorządy. Jak mówi to zadanie rządowe i to w budżecie państwa powinny znaleźć się pieniądze na ten cel. O tym jednak, czy Kalisz miałby przyjąć program i tak zdecydują radni. Teraz wszystko w rękach przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Plichty. Ten ma trzy miesiące na skierowanie projektu pod obrady, a jego autorzy liczą, że radny z ramienia PiS nie będzie na siłę przedłużać procedur, tylko jak najszybciej będzie chciał sprawić, by także ci, dla których in vitro to jedyna szansa na poczęcie upragnionego dziecka, mogli się z niego cieszyć. 

AW, zdjęcia autor

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Orlen Morawin k. Cekowa

20.11.17
Nie przegap okazji i dołącz do naszego zespołu - poszukujemy kandydatów na stanowiska Pracownik...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany