Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 luty 2018 Godzina:
imieniny: Małgorzata, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Kalisz dofinansuje zabiegi in vitro?

Czy kaliszanie marzący od dzieciach, ale borykający się z problemem niepłodności mają szansę na dofinansowanie zabiegów in vitro? Każdego roku koło 3,5 tysiąca par w naszym mieście dowiaduje się, że to jedyna droga, by zostać rodzicami. Droga nie tylko wymagająca siły psychicznej, ale też sporej gotówki. Tym bardziej od roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość zlikwidowało „Narodowy Program Leczenia Niepłodności metodą in vitro”. Dlatego Platforma Obywatelska razem z Nowoczesną chcą, by takie dofinansowanie pochodziło z budżetu miasta. Dziś złożyli projekt uchwały, do poparcia którego będą zachęcać wszystkie ugrupowania w Radzie Miejskiej.

„Narodowy Program Leczenia Niepłodności metodą in vitro” ruszył w 2013 roku. Był kompromisem między skrajnie prawicowymi ugrupowaniami a ludźmi, którzy marzą, by zostać rodzicami i zapłodnienie pozaustrojowe jest jedyną szansą na poczęcie dziecka. - Do połowy 2016 z programu skorzystało 17 tysięcy par. To pokazuje skalę potrzeb w tym zakresie – mówi Barbara Oliwiecka z Nowoczesnej. - W Kaliszu szacuje się, że problem niepłodności dotyka 3,5 tysiąca par, a tych, które się kwalifikują do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego jest około 70 rocznie. To zazwyczaj stanowi około 2% osób zmagających się z problemem niepłodności.

Jednak in vitro to bardzo drogi program. W większości przypadków przewyższający możliwości finansowe par, które chcą być rodzicami. Często przeprowadzenie wszystkich procedur to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego kiedy Prawo i Sprawiedliwość zniosło dofinansowanie pozwalające w ten sposób tysiącom osób spełnić marzenie o byciu rodzicami, na scenę wkroczyły samorządy, które wygospodarowały w swoich budżetach pieniądze na takie programy. Być może dołączy do nich też Kalisz. Projekt autorstwa PO i Nowoczesnej trafił do Andrzeja Plichty, przewodniczącego Rady Miejskiej. - Chcemy ustanowić w Kaliszu dofinansowanie dla par i małżeństw bezdzietnych do procedury in vitro, po to, żeby walczyć skutecznie z bezdzietnością wśród młodych osób – wyjaśnia Dariusz Grodziński z PO.

Nowoczesna pod projektem ustawy wspierającej in vitro z miejskiego budżetu, zebrała ponad 1000 podpisów. O merytoryczne przygotowanie autorskiego programu w Kaliszu poprosiła Stowarzyszenie Leczenia Niepłodności „Nasz bocian” oraz profesora Wiesława Szymańskiego z Kliniki Położnictwa Akademii Medycznej w Bydgoszczy. - Zgodnie z tym programem każda para, która przeszłaby pełną procedurę, mogłaby uzyskać 5 tysięcy złotych bezpłatnego dofinansowania – dodaje Marcin Janus z Nowoczesnej.

Średni koszt leczenia to około 7 200 złotych. Zgodnie z założeniami dofinansowanie dotyczyłoby całej procedury przygotowawczej i trzech prób pozaustrojowego zapłodnienia. Autorzy projektu liczą, że ten jeszcze w tym roku trafi na komisje. Liczą też na wsparcie kolegów radnych. – Program przyniesie  na pewno wiele korzyści o charakterze społeczno-gospodarczym dla okolic Kalisza i samego miasta – argumentuje Agnieszka Świderska, przedstawicielka PO. - Uważamy, że jest to ważny projekt na kaliskiej arenie lokalnej, dlatego pragniemy zachęcić radnych z innych klubów do współpracy. Szczególnie radnych z SLD.

Prezydent Grzegorz Sapiński nie popiera finansowania programu in vitro przez samorządy. Jak mówi to zadanie rządowe i to w budżecie państwa powinny znaleźć się pieniądze na ten cel. O tym jednak, czy Kalisz miałby przyjąć program i tak zdecydują radni. Teraz wszystko w rękach przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Plichty. Ten ma trzy miesiące na skierowanie projektu pod obrady, a jego autorzy liczą, że radny z ramienia PiS nie będzie na siłę przedłużać procedur, tylko jak najszybciej będzie chciał sprawić, by także ci, dla których in vitro to jedyna szansa na poczęcie upragnionego dziecka, mogli się z niego cieszyć. 

AW, zdjęcia autor

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Sklep – DOMOTORU – fb.com/domotoru

24.02.18
Zapraszam, sklep – DOMOTORU, H. Sienkiewicza 17, 62-600 Koło. Szeroki wybór części od producentów...

PŁACĘ gotówką za ---- ANTYKI / STAROCIE ---- KUPUJĘ - R Ó Ż N O Ś C I

20.02.18
Z A D Z W O Ń - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - PŁACĘ GOTÓWKĄ ! Jeśli sprzedajesz, albo...

WYNAJMĘ BIURA- ul. Obozowa

21.02.18
Wynajmę 6 niezależnych biur, łączna pow.100m2. Parter, świeżo po remoncie, niezależne wejście....
Polecane

Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu

22.02.18
W ramach rozwoju poszukujemy Kandydatów na stanowisko Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu....

finanse na poziomie nieba udziela pożyczek na poziomie 2%

25.02.18
Uwaga Sky Level Finance oferuje najlepsze opcje pożyczek możliwych kredytobiorców. Oferujemy...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany