Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 sierpień 2017 Godzina:
imieniny: Julianna, Izydor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Zdrowie

Kaliszanie boją się HIV. Rekordowana liczba przebadanych

42 osoby skorzystały z bezpłatnych i anonimowych badań na HIV i AIDS w Kaliszu. Mobilny punkt diagnostyczno – konsultacyjny pierwszy raz pojawił się w naszym mieście. Do tej pory osoby, które chciały potwierdzić lub wykluczyć obecność wirusa musiały jechać do Poznania, gdzie na co dzień można wykonać tego typu badania.

Specjaliści z Poznania – lekarz psycholog przeprowadzający ankietę i analizujący wyniki oraz pielęgniarka pobierająca krew do badań – pojawili się w Kaliszu trzy razy. W czasie pierwszej wizyty zgłosiło się 7 osób, drugiej 19, a trzeciej 26. Kalisz okazał się miastem, w którym wykonano najwięcej bezpłatnych i anonimowych badań w kierunku HIV i AIDS. – Z naszych doświadczeń wynika, że zwykle kiedy przyjeżdżamy po raz pierwszy w jakieś miejsce, gdzie jeszcze nigdy takiego mobilnego punktu nie było, zdarzało się nawet tak, że na pierwszy dyżur przychodzi jedna góra dwie osoby, więc kilkanaście osób uważam za sukces – mówi dr Maciej Skibiński z Punktu Diagnostyczno – Konsultacyjnego.  - Wszystkie osoby, które tutaj przyszły zrobiły to ze względu na ryzykowne kontakty seksualne. Część tych ludzi dokładnie wiedziała, że ryzykują, natomiast część osób przyszła po odkryciu, że ich partner czy partnerka, w czasie trwania relacji, miał też innych partnerów seksualnych, co wcześniej ukrywał. Ludzie zgłaszali się też na badania po zdradzie.  

dr Maciej Skibiński z Punktu Diagnostyczno – Konsultacyjnego jest bardzo zadowolony z frekwencji przebadanych w Kaliszu

Wszystkie osoby, które zdecydowały się na badanie są zdrowe. Akcję organizuje Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia, a jest ona finansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu "Wzmocnienie działalności Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Wielkopolsce". Badania w Kaliszu były możliwe dzięki staraniom Powiatowego Inspektoratu Sanitarno – Epidemiologicznego i najprawdopodobniej będą powtórzone w przyszłym roku.

W tym roku kaliski Sanepid odnotował 4 przypadki zarażenia wirusem HIV 1 zachorowanie na AIDS

AW, zdjęcia autor

xnews DUZE

Najnowsze ankiety

Czy jesteś zadowolony z liczby, skali i terminów oddania inwestycji w Kaliszu

Głosuj Zobacz wyniki

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany