Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Erwina, Jarosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Niechlubny rekord w służbie zdrowia? W kolejce do szpitala każą mu czekać 16 lat!

16 lat w kolejce do szpitala. To chyba rekord? W takiej sytuacji znalazł się mieszkaniec Doruchowa w powiecie ostrzeszowskim. Robert Mazurkiewicz jako policjant w zawodzie przepracował ponad 25 lat. Gdy przeszedł na zasłużoną emeryturę, dopadły go problemy zdrowotne. Zwrócił się z tym do polskiej służby zdrowia. Bez problemu zostanie przyjęty do szpitala, ale 5 czerwca… 2033 roku.

50-letni pan Robert cierpi m.in. na zwyrodnienie i skrzywienie kręgosłupa. Konieczna jest rehabilitacja, która w przyszłości może uchronić go przed skomplikowaną operacją.  Jak informuje portal ostrzeszowinfo.pl, problem w tym, że szpital w Ustroniu, w którym miałby przejść rehabilitację, każe mu czekać na przyjęcie na oddział aż 16 lat. Na skierowaniu widnieje termin: 5 czerwca 2033 roku.

 - Ja dzwoniłem do tego szpitala, żeby się dowiedzieć, skąd takie odległe terminy. W pierwszej wersji tej rozmowy powiedziano mi, że terminy takie powstały ze względu na to, że niektóre szpitale nie znalazły się w tzw. sieci szpitali, poza tym rozmawiająca ze mną pani powiedziała mi, że takie terminy są we wszystkich szpitalach – mówi.

Z nadzieją, że być może w innych placówkach znajdzie szybszą pomoc, doruchowianin skontaktował się z dwoma innymi szpitalami. W przypadku jednego z nich termin oczekiwania wynosi od 6 do 8 lat, w drugim – 6 lat. To i tak za długo. Jednak lekarze zaproponowali mu inne wyjście z sytuacji. Leczenie prywatne. -Jeśli za pieniądze, to wystarczy poczekać około 2 miesięcy i nawet można wybrać termin – wyznaje. - Ale dlaczego płacić, jeśli przez 30 lat człowiek opłaca składki zdrowotne. To po co to płacić!? – pyta zirytowany. Chyba nie trzeba dodawać, że koszt prywatnego leczenia to rząd kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Bulwersującą sprawą postanowił zainteresować parlamentarzystów (pan Robert to także radny Gminy Doruchów). 24 października ubiegłego roku udał się do Biura Poselskiego Beaty Kempy w Sycowie (PiS). 6 listopada odwiedził biuro posła Tomasza Jaskóły z Kukiz'15, znajdujące się w Częstochowie. Dziewięć dni później wysłał pismo do posła Jerzego Kozłowskiego z Kalisza (Kukiz'15). Liczył, że przedstawiciele społeczeństwa w Sejmie udzielą mu odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak długo trzeba czekać na leczenie w polskich szpitalach. Po dziś dzień odpowiedzi nie uzyskał. - Nikt się nie odezwał, nawet nie było telefonów, gdzie już mi nie chodził o to, żeby oni cokolwiek załatwiali, chodziło mi o to tylko, żeby się ustosunkowali do tego skierowania i telefonicznie mnie poinformowali, co oni w tej sprawie zrobili, co się dowiedzieli, jak do sprawy się ustosunkowali – tłumaczy. - Uważałem, że zainteresują się tą sprawą – przyznaje. - Widocznie zwykły obywatel nie ma przebicia. Uważam, że zwykłych ludzi traktuje się z dystansem, jeśli są potrzebni, wtedy ktoś się nimi interesuje, natomiast jeśli przychodzi się z prośbą, to unika się jakiegokolwiek angażowania w sprawy zwykłych ludzi – ocenia.

Mieszkaniec Doruchowa nadal szuka szybszej pomocy. Ma nadzieję, że znajdzie placówkę, do której przyjmą go prędzej niż w 2033 roku. - Za 16 lat to już nie będzie sensu prowadzić rehabilitacji, tylko trzeba będzie szukać szpitala, który przeprowadzi operację. Bez rehabilitacji choroba będzie się pogłębiać – tłumaczy. - Poza tym wtedy to już będę miał 66 lat. Czy dożyję...? - zastanawia się.

Źródło: ostrzeszowinfo.pl

****************************************************************************************

Po publikacji tego artykułu skontaktował się z nami poseł Jerzy Kozłowski z Kukiz’15. Twierdzi, że sprawę pana Roberta poruszył w Sejmie 22 listopada 2017. Przedstawiał wówczas stanowisku klubu ws. rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.- A że nie jest to system pacjentocentryczny, o którym powiedziałem wcześniej, niech świadczy chociażby informacja, którą otrzymałem, przekazana do mojego biura poselskiego, i to nie jest ani kabaret, ani dowcip. Jeden z mieszkańców mojego okręgu wyborczego chorujący na choroby reumatyczne dostał przydział do szpitala, dostał skierowanie do szpitala w Ustroniu na termin: czerwiec 2033 r. To nie jest żart, to jest prawda. I powiem szczerze, że tutaj szpital zachował się bardzo odpowiedzialnie w stosunku do pacjenta, gdyż zaproponował mu, że może oczywiście być od razu przyjęty, ale musi zapłacić. To pokazuje, że finansowanie systemu ochrony zdrowia ze środków publicznych jest zbyt niskie i cały system jest finansowany coraz bardziej z portfela pacjenta – mówił Jerzy Kozłowski.  - Niestety, ale nasze ugrupowanie nie jest w koalicji rządzącej i nie mamy możliwości wpłynąć na decyzję szpitala w konkretnej sprawie tego pacjenta. Pytanie, dlaczego ten pacjent tak długo musi czekać powinno być raczej zadane obecnym i poprzednim rządzącym.  – podsumował poseł z Kalisza.

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany