Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Kleofas

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Yjusk

Top Baner P

Top 900 x 200

Zdrowie

Nowy przypadek żółtaczki. W całym kraju brakuje szczepionek

Brakuje szczepionek przeciwko żółtaczce. Szczególnie tych podawanych dzieciom. W ostatnich tygodniach, ze względu na wzrost zachorowań wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego na WZW typu A, zwiększyło się zainteresowanie ochroną przeciwko temu wirusowi. Od stycznia hospitalizowano 26 osób. Najwięcej przypadków ujawniono w kwietniu. Ostatnim jest 10-letni chłopiec, u którego żółtaczkę stwierdzono na początku maja.

Chłopiec zaraził się od ojca, u którego chorobę wykryto w ubiegłym miesiącu. Ze względu na możliwość przeniesienia wirusa między krewnymi cała rodzina znalazła się pod dozorem medycznym. - W szkole, do której chodził 10-latek Sanepid wprowadził reżim sanitarny. To kolejne zachorowanie rodzinne, trzecie w ogóle, ale pierwsze w tym miesiącu – mówi Andrzej Biliński, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim. – Ilość zachorowań się zmniejsza. Od początku maja odnotowaliśmy 4 przypadki, w kwietniu było ich 15. Jednak musimy być czujni. Czas rozwoju choroby wynosi od 15 do 50 dni, w związku z tym ciągle mogą nam się pojawiać nowe.

Jednak większym problemem jest brak szczepionek, szczególnie dla dzieci. Od momentu kiedy zwiększyła się liczba zachorowań na WZW typu A wielu ostrowian zainteresowało się ochroną przeciwko chorobie. W ostatnich tygodniach zaszczepiło się ponad 600 osób. – Tak dużej ilości osób, które się szczepią nie było dawno – dodaje Andrzej Biliński. – Prawdą jest jednak, że brakuje szczepionek. Największy problem jest z tymi dla dzieci. Kontaktowałem się z firmą, która jest jedynym dystrybutorem takiej szczepionki i ona nie przewiduje jej produkcji przed trzecim kwartałem tego roku. Szczepionki brakuje w całej Polsce, bo wszędzie występują zachorowania. Teraz to kilkaset przypadków w całym kraju. Nie ma też możliwości sprowadzenia jej z Unii Europejskiej, bo tam ta sytuacja jest też nieciekawa. W 13 krajach jest wzrost zachorowań na WZW typu A, takiej sytuacji nie było od wielu lat. Tam też jest od kilkuset do nawet tysiąca osób chorych.

Mimo tak dużej liczby osób, u których stwierdzono wirusa, sytuacja w Ostrowie Wielkopolskim się uspokaja. Jednak służby sanitarne cały czas są czujne.

AW, fot. pixabay.com

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany