Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Feliks,

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Okrąglak w sieci szpitali

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu wszedł do sieci szpitali na III – najwyższym poziomie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wyższy poziom uzyskać mogą jedynie ogólnopolskie szpitale kliniczne. Co to dla nas oznacza w praktyce?

Po pierwsze gwarancję zachowania ciągłości udzielania świadczeń we wszystkich 23 oddziałach i 23 poradniach kaliskiego szpitala. A uzyskanie III poziomu systemu zabezpieczenia kaliskiego szpitala to szerszy zakres świadczeń zdrowotnych, niż w przypadku powiatowych szpitali II stopnia. - Nasz pacjent leczony jest kompleksowo, począwszy od leczenia szpitalnego poprzez rehabilitację i kontrolę poszpitalną – mówi Wojciech Grzelak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

Tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które mają usprawnić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach.

Ministerstwo Zdrowia podaje między innymi, że dzięki sieci szpitali znacznie skrócą się kolejki na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i w izbach przyjęć. To jak twierdzi, Wojciech Grzelak, dyrektor kaliskiego szpitala, w dużej mierze zależy również od samych pacjentów. - Mam taką nadzieję, że skrócą się kolejki w SOR-ach. Myślę jednak, że najpierw trzeba przekonać pacjentów do leczenia na tzw. Wieczorynce. Tam  także udzielamy pełnych świadczeń, wykonując pełen zakres badań.  Jakoś to do naszych pacjentów wciąż nie dociera. SOR to miejsce, które jest w szpitalu, natomiast tuż obok jest Wieczorynka, która traktowana jest trochę po macoszemu, bo każdy uważa, że tam są lżejsze przypadki i tam „nie powinienem” trafić – wyjaśnia Wojciech Grzelak.

Szpitalny Oddział Ratunkowy z założenia ma na celu pilne ratowanie życia i zdrowia pacjentów w stanach nagłych. Wszystkimi mniej poważnymi przypadkami powinni zajmować się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w przychodniach, natomiast w godzinach, gdy są one zamknięte, czyli wieczorem, w nocy, w soboty, niedziele i w święta należy udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej tzw. Wieczorynki znajdującej się tuż przy okrąglaku.

Nie wszystkie szpitale wojewódzkie w Wielkopolsce zakwalifikowane zostały do III poziomu sieci szpitali.  Szpital Wojewódzki w Lesznie oraz Szpital Wojewódzki w Poznaniu weszły do sieci na II poziomie zabezpieczenia – a więc sklasyfikowane zostały jak szpitale powiatowe. Kaliski jest jedynym szpitalem w południowej Wielkopolsce, a jednym z czterech w całej Wielkopolsce, który ma pewność kontraktu z NFZ-em na III poziomie. Pozostałe to wojewódzki szpital w Pile, Koninie, i szpital miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu.

AG, fot. autor, grafika: Ministerstwo Zdrowia

 

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Orlen Morawin k. Cekowa

20.11.17
Nie przegap okazji i dołącz do naszego zespołu - poszukujemy kandydatów na stanowiska Pracownik...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany