Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 kwiecień 2018 Godzina:
imieniny: Erwina, Jarosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Pacjentka ważyła zaledwie 600 gramów. Niezwykła operacja w ostrowskim szpitalu

Zaledwie 600 gramów ważyła dziewczynka, która dwa tygodnie temu przeszła w ostrowskim szpitalu operację likwidującą wrodzoną wadę przewodu pokarmowego. Był to pierwszy tak mały pacjent poddany zabiegowi chirurgicznemu w tej placówce, ale jak mówią lekarze, wiedza i doświadczenie pozwalają ratować coraz mniejsze dzieci. A najważniejsza w tym wszystkim jest praca zespołowa.

Dziewczynka ważyła niewiele więcej, niż pół torebki cukru

Bardzo często tego typu operacje, pod względem chirurgicznym, są łatwe. Trudnością jest przygotowanie małego pacjenta do zabiegu.  Tak było też w przypadku dziewczynki, która przyszła na świat w 23. tygodniu ciąży i mimo swej niewielkiej wagi i rozmiarów musiała przejść operację ratującą życie. – Wszystkie operacje u noworodków, szczególnie u skrajnych wcześniaków, są operacjami niezwykłymi. A ten zabieg operacyjny był o tyle istotny, że tak małego dziecka, o masie 600 gramów, w Ostrowie Wielkopolskim jeszcze nie operowaliśmy. Były oczywiści dzieci ważące 900, 1000, 1200 gramów, ale tak małego jeszcze nie operowaliśmy – zdradza  dr n. med. Witold Miaśkiewicz, ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej. - W Ostrowie funkcjonuje oddział neonatologii trzeciego stopnia referencyjnego, dlatego trafiają do nas pacjenci z różnymi problemami a wcześniaki a priori przyjeżdżają z całej południowej Wielkopolski. U tych dzieci dość często zdarzają się różnego rodzaju wady. Ta wada, którą akurat miał ten mały pacjent to wada chirurgiczna przewodu pokarmowego. W związku z objawami ciężkiego stanu i niedrożności pacjent pilnie wymagał zabiegu operacyjnego.

dr n. med. Witold Miaśkiewicz, ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej

Nie musiał się on odbyć od razu po porodzie. Lekarze mieli kilkanaście godzin na przeprowadzenie niezbędnej diagnostyki przedoperacyjnej, chociaż jak mówi dr Miaśkiewicz, bardzo często w przypadku tak małych pacjentów stuprocentową wiedzę o wadzie lekarze otrzymują dopiero w czasie operacji. Dziewczynka była operowana godzinę.  – Przygotowanie przed zabiegiem trwało kilkadziesiąt minut. Wszystko wymaga współpracy i koordynacji. Osoba znieczulająca dziecko musi na bieżąco mieć informacje o temperaturze, saturacji, pracy serca. To ogrom sprzętu, który trzeba obsłużyć – wyjaśnia dr Miaśkiewicz. - Wszystko wymaga przygotowania merytorycznego od osób, które wykonują takie zabiegi operacyjne. Mamy bardzo dobry personel anestezjologiczny, neonatologiczny, który wspiera nas chirurgów w procesie operacji, a później terapii dzieci.

To tutaj trafiają chore noworodki z całej południowej Wielkopolski

Sama operacja odbyła się w specjalnym inkubatorze hybrydowym. - W tym inkubatorze odbywają się operacje małych dzieci. Wówczas dziecko jest dobrze ucieplone, a co za tym idzie nie wychładza się i dobrze funkcjonują organy, które są istotne w momencie znieczulenia tłumaczy ordynator. - Operacja niedrożności jest operacją ratującą życie. Jeżeli jest niedrożność pacjent, wcześniej czy później, ginie. U tego dziecka była to sprawa o charakterze wrodzonym. Tutaj dodatkowo dochodził aspekt ogólnych innych problemów z okresem wcześniactwa.

Operacja odbyła się dwa tygodnie temu. Dziewczynka przebywa na intensywnej opiece noworodkowej i jest podłączona do respiratorze. Cały czas przybiera na wadze i nabiera sił. Maluch przejdzie jeszcze jedną operację zamknięcia przetoki. Rocznie w ostrowskim szpitalu lekarze operują około 30 wcześniaków z różnymi wadami. Placówka jest drugą, po poznańskim szpitalu klinicznym, gdzie wykonywane są zabiegi u tak małych dzieci.

AW, zdjęcia autor, dr Witold Miaśkiewicz

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Kwiecień 2018

26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany