Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Mieczysława, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Top 900 x 200

Zdrowie

Pięciolatki do dentysty

Wszystkie kaliskie pięciolatki będą przebadane przez stomatologa. Nowy program profilaktyczny w ramach akcji „Zdrowy Kalisz” obejmie około 1000 maluchów. Oprócz ich wizyty w gabinecie dentystycznym lekarze przeszkolą także rodziców i nauczycieli.

Program już ruszył. Podzielony jest na trzy etapy. Najpierw teoria. Chodzi nie tylko o samo badanie dzieci, ale też przeszkolenie nauczycieli i rodziców, którzy mają wiedzieć, że próchnica to choroba. I jak każdej można zapobiegać. Wystarczy kilka minut dziennie. Pasta i szczotka do zębów.  – Pierwszy etap to przeszkolenie nauczycieli, drugi rodziców i dopiero po tym dzieci odwiedzą gabinet stomatologiczny – wyjaśnia  Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Najważniejsze, by dzieci robiły to regularnie. Minimum raz na sześć miesięcy. Jednak do tego też trzeba się przyzwyczaić. Dlatego miasto zaczyna od pięciolatków. - Dziecko musi współpracować ze stomatologiem. Zbyt małe, które będzie zmuszane do takiej współpracy może odnieść traumę i później będzie miało lęk przed stomatologiem – wyjaśnia Piotr Lisowski, lekarz i radny Rady Miejskiej Kalisza. -  Nam chodzi, by współpraca ze stomatologiem i zdrowe zęby były do końca życia, czyli powiedzmy 100 czy może nawet 120 lat, bo tyle, jak mówią specjaliści, mamy żyć.  

Kiedy dorośli zakończą szkolenie do gabinetu stomatologa pomaszerują pięciolatki. W drodze przetargu miasto podpisało umowę z NZOZ CEFALMED. - Wizyta w gabinecie stomatologicznym to przegląd jamy ustnej, profilaktyka wad zgryzu, instruktarz mycia zębów, usunięcie osadów na płytce nazębnej i  lakierowanie – zdradza szczegóły Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza.

Koszt programu profilaktyki stomatologicznej na pięciolatków to 38 tysięcy złotych. Jest to jeden z 9 programów zdrowotnych zaplanowanych przez miasto w tym roku.

AW, fot. pixabay.com

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany