Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 luty 2018 Godzina:
imieniny: Małgorzata, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Przeprowadzili operację na 500-gramowym wcześniaku

Małe ciałko, niewielka waga i jeszcze niewykształcone do samodzielnej pracy organy wewnętrzne – jednak dzięki wiedzy, umiejętnościom i dobrze wyposażonemu oddziałowi dziewczynka, która w dniu urodzenia ważyła niewiele ponad 500 gramów, z powodzeniem przeszła skomplikowaną operację i rośnie jak na drożdżach. Ostrowscy lekarze mogą mówić o kolejnym sukcesie. W ubiegłym roku ratowali 620-gramowego wcześniaka. Takich dzieci rodzi się coraz więcej, a postęp medycyny pozwala uratować im życie.

Dziewczynka na stół operacyjny, a raczej do specjalnego hybrydowego inkubatora, w którym operacja była wykonywana, trafiła trzy tygodnie temu. Ważyła niewiele ponad pół kilograma. Sprzęt służący do operacji jest miniaturowy, a na sali operacyjnej przebywa nawet kilkanaście osób – od chirurgów, przez anestezjologów, neonatologów po zespół pielęgniarski. Liczy się każda minuta i doskonałe zgranie. – Im mniejszy wcześniak tym więcej problemów z jego funkcjonowaniem, narządy jeszcze najczęściej nie są przygotowane do normalnego funkcjonowania i to zagraża takim maluchom – wyjaśnia  dr n. med. Witold Miaśkiewicz, ordynator Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej.

Kiedyś takie dziecko nie miałoby szans na przeżycie. Teraz medycyna daje możliwości uratowania kilkusetgramowych wcześniaków. Część z nich wymaga skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Tak było w przypadku dziewczynki, która przyszła na świat w 24. tygodniu ciąży. Maluszek wymagał udrożnienia jelit. Zabieg przebiegł pomyślnie. Dziewczynka nadal przebywa na oddziale intensywnej terapii noworodka, jest w inkubatorze, nie potrafi jeszcze samodzielnie oddychać i jak w przypadku tak małych dzieci ,ma sporo innych problemów zdrowotnych, jej stan jest poważny, ale przybiera na wadze; teraz ma już ponad 800 gramów, a to dobrze rokuje.

W ubiegłym roku ostrowscy lekarze uratowali życie 620-gramowemu wcześniakowi. Wtedy też mówiono o rekordzie. Niebawem ich mała pacjentka skończy rok, ma się dobrze i cały czas jest w kontakcie z osobami, które ją operowały i leczyły. - Dzieci ważące ok. 500-600 gramów do trzeciego miesiąca życia są hospitalizowane – dodaje ordynator. - A tu mamy aspekt chirurgiczny. Dodatkowym problemem są zakażenia, bakterie, z którymi sobie staramy się radzić, ale to trudne. Bardzo się cieszymy, że możemy pomóc tym dzieciom, to doza mobilizacji.

Witold Miaśkiewicz dodaje, że zeszłoroczna operacja pomogła personelowi wyrobić ścieżki postępowania tak, żeby nie było strat czasu przy ratowaniu małego, nieprzystosowanego jeszcze od świata organizmu. W ostrowskim szpitalu funkcjonuje oddział neonatologiczny trzeciego stopnia. W Wielkopolsce podobny jest także w Poznaniu. Lekarze zauważają, że wcześniaków jest coraz więcej i coraz częściej potrzebują ich pomocy, by doczekać wieku pozwalającego na samodzielne funkcjonowanie.

AW, zdjęcie arch.  

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Luty 2018

29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Sklep – DOMOTORU – fb.com/domotoru

24.02.18
Zapraszam, sklep – DOMOTORU, H. Sienkiewicza 17, 62-600 Koło. Szeroki wybór części od producentów...

PŁACĘ gotówką za ---- ANTYKI / STAROCIE ---- KUPUJĘ - R Ó Ż N O Ś C I

20.02.18
Z A D Z W O Ń - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - PŁACĘ GOTÓWKĄ ! Jeśli sprzedajesz, albo...

WYNAJMĘ BIURA- ul. Obozowa

21.02.18
Wynajmę 6 niezależnych biur, łączna pow.100m2. Parter, świeżo po remoncie, niezależne wejście....
Polecane

Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu

22.02.18
W ramach rozwoju poszukujemy Kandydatów na stanowisko Doradca Klienta ds. kredytów i leasingu....

finanse na poziomie nieba udziela pożyczek na poziomie 2%

25.02.18
Uwaga Sky Level Finance oferuje najlepsze opcje pożyczek możliwych kredytobiorców. Oferujemy...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany