Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 03 marzec 2021 Godzina:
imieniny: Martyna, Marcjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Przygotowania do szczepień: dziś kolejna grupa wiekowa do rejestracji

Kaliski szpital nie będzie jednak dokonywał szczepień w domu kaliszan, którzy nie są w stanie dojechać do placówki- szpital nie ma dość sił i środków – słyszymy od rzecznika prasowego „Okrąglaka”. Taką usługę będą świadczyć inne ośrodki, w tym szpital w Wolicy. Dziś natomiast ruszyły zapisy na szczepienia osób w wieku 70 plus. Robią się kolejki, dlatego władze miasta wnioskują do NFZ o większy przydział szczepionek dla kaliszan.

Kaliski szpital zajmuje się szczepieniami grupy zero czyli np. lekarzy i pielęgniarek, dodatkowo będzie punktem stacjonarnym szczepień, dlatego nie ma dość personelu i sprzętu do wyjazdów domowych ze szczepionką – poinformował nas dziś Paweł Gawroński, rzecznik szpitala. W związku z tym miasto poprosiło o wsparcie inne placówki. - Szpital w Wolicy koło Kalisza zadeklarował, wczoraj rozmawiałem o tym z dyrektorem Wysockim, że będzie taką usługę świadczył, oczywiście musi być wskazanie medyczne z różnych przyczyn, może to być złamanie czy udar i wtedy szpital w Wolicy zadysponuje karetkę żeby go zaszczepić – mówi  Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza.

Transport i dowóz tylko dla najbardziej potrzebujących

 Chęć transportu na szczepienie lub potrzebę szczepienia w domu trzeba zgłosić podczas rejestracji. A dziś taka rejestracja ruszyła dla osób 70+.   - Dzisiaj wyglądało to gorzej dlatego, że większość tych miejsc, które są przewidziane dla 70 – latków zostały zajęte przez osoby z tej starszej grupy wiekowej. Nie ma osobnej puli szczepionek dla 70 – latków, tylko to co zostało zadysponowane, jedyne co by rozwiązało tę sytuację to zwiększenie liczby szczepionek – ocenia Mirosław Gabrysiak, lekarz przychodni przy ul. Polnej.

I o taką interwencję władze Kalisza wnioskują do wojewody i NFZ. – Wnioskujemy o to, by zwiększyć dostawę ilości szczepionek na teren miasta Kalisza ponieważ zgłaszają takie zapotrzebowanie przychodnie, duża liczba kaliszan chce się zaszczepić – mówi wiceprezydent Podsadny.

Kolejka i lista rezerwowa

Na razie przychodnie zapisują już  obie grupy wiekowe: 80 i 70 latków na terminy do 31 marca, a dalej na listę rezerwową. Osoby z tej listy nie muszą już dodzwaniać i dopytywać przychodni. Tylko czekać, bo w każdej chwili może przyjść ich kolei. - Mamy bardzo ograniczony limit czasowy, wtedy dzwonimy do osoby z listy rezerwowej, jeśli dana osoba nie będzie mogła, to dzwonimy do kolejnej,  i dzwonimy do skutku żeby osoba mogła się zgłosić i zostać zaszczepiona – wyjaśnia lek. Gabrysiak.

Lekarz uspokaja i zapewnia, że za kilka tygodni kolejki się zmniejszą, a  szczepionki nie zabraknie nikomu.  - Mam nadzieję, że tych szczepionek będzie więcej, bo jest duża szansa, że zarówno Pfizer zwiększy produkcję od połowy lutego tak jak zapowiada i dostaniemy więcej dawek szczepionek, ale są też nowe firmy, wchodzi firma z tzw. szczepionkami wektorowymi, które nie wymagają tak rygorystycznych warunków przechowywania – zapowiada Gabrysiak.

 Cierpliwości i ostrożności – dodaje, by w zdrowiu doczekać na szczepionkę, nadal konwencjonalnymi metodami trzeba się przed wirusem chronić.

MS, fot. pixabay.com

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/