Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 wrzesień 2017 Godzina:
imieniny: Mieczysława, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top Baner P

Top 900 x 200

Zdrowie

Ptasia grypa dziesiątkuje kolejny fermy drobiu

19 tysięcy indyków – tyle liczyła ferma w miejscowości Namysłaki w powiecie ostrowskim, na której wykryto kolejne w regionie ognisko ptasiej grypy. Drób został zutylizowany w piątek. W lutym wirus zaatakował dwie fermy w gminie Sośnie. W sumie to ósmy przypadek w południowej Wielkopolsce.

W Namysłakach w gminie Sieroszewice, służby weterynaryjne pracowały w piątek od rana. Utylizowały drób na fermie indyków, na której hodowano 19 tysięcy ptaków. Nasz region to drobiarskie zagłębie, a szalejący wirus oznacza milionowe straty, mówi Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Wirus ptasiej grypy to przede wszystkim problem ekonomiczny w produkcji, gdzie nakład pracy i finansowy jest ogromy. Wirus może pojawić się w stadzie trzytygodniowym, ale też starszym.  

W Namysłakach rozłożono maty dezynfekujące. Teren zapowietrzony objął miejscowości w promieniu trzech kilometrów od fermy, na której wystąpiła ptasia grypa. - Terenem zagrożonym znajdującym się w promieniu 10 km od ogniska objęte zostały dwie gminy powiatu kaliskiego: Godziesze Wielkie oraz Brzeziny – informuje Marta Wolarz
zastępca dyrektora Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady Powiatu Kaliskiego.

W tym momencie największym zagrożeniem dla drobiu hodowlanego są wracające z ciepłych krajów dzikie ptaki. – Te odpoczywają, żerują i nocują w zbiornikach wodnych i tam zostawiają wirusa, a ten przedostaje się do ferm. W naszym regionie to ósme ognisko ptasiej grypy. Sześć wystąpiło w powiecie ostrzeszowskim. W kraju było 100 takich przypadków. Odszkodowania dla rolników, którzy musieli zlikwidować swoje hodowle to kilkadziesiąt milionów złotych – dodaje Piotr Walkowski.   

AW, fot. pixabay.com

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Banner srodek P

Kategorie -zakładki

3 kolumny P

R 5 P

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany