Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 marzec 2018 Godzina:
imieniny: Dyzma, Ireneusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Rak nie wybiera. Na te nowotwory najczęściej chorują kaliszanie

Rak nie wybiera. Zachorować może każdy, jednak zdecydowanie częściej – być może ze względu na większą świadomość - leczą się kobiety. Przede wszystkim na nowotwór piersi. Jeśli mężczyźni trafiają na radioterapię, to także z rakiem zdeterminowanym płcią.

Liczba pacjentów w kaliskim Ośrodku Radioterapii systematycznie wzrasta. Większość to panie, które bardziej dbają o zdrowie i częściej korzystają z badań profilaktycznych. Kaliskie statystyki pokrywają się z krajowymi. - Specyfika naszych pacjentów wynika czysto z epidemiologii chorób nowotworowych. Wśród kobiet dominuje rak piersi, wśród mężczyzn w tej chwili rak stercza (prostaty – dop. aut.). To są dwa takie wiodące nowotwory, które leczymy – zdradza prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.  - Ale też leczymy nowotwory regionu głowy i szyi, przewodu pokarmowego, raka płuc, wszystkie lokalizacje, które możemy leczyć.

Samo leczenie to nie wszystko. Ośrodek Radioterapii to także diagnostyka i poradnictwo, które ruszyło jeszcze przed naświetlaniami. Z konsultacji w pierwszym roku skorzystało 1 600 mieszkańców południowej Wielkopolski. W ciągu  kolejnego roku liczba ta wzrosła o 1000 osób, podaje statystyki prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego w Poznaniu. - Rozpoczęliśmy od poradnictwa. Dzisiaj tych porad jest znacznie więcej, jest kilku lekarzy, którzy ich udzielają. Dwa, trzy miesiące temu zaczęliśmy badania w kierunku badań przesiewowych mammograficznych, można powiedzieć, że adresujemy je do populacji kobiet zdrowych, które powinny sprawdzić, czy nie mają niepokojących zmian w piersiach.

Mieszkańcy południowej Wielkopolski coraz częściej decydują się na leczenie właśnie w Kaliszu. Odległość od miejsca zamieszkania jest znacznie mniejsza niż w przypadku terapii w ośrodkach akademickich. Poziom leczenia i warunki takie same. – W Kaliszu są pod opieką tego samego ośrodka onkologicznego, co pacjenci poznańscy, przy konsultacji z tymi samymi specjalistami, jedynie samą radioterapię i nadzór nad jej wykonaniem mają świadczone na miejscu – zachęca do leczenia jak najbliżej domu Barbara Ulatowska ze Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.

Uruchomienie Ośrodka Radioterapii zbiegło się w czasie z otwarciem oddziału chemioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. A to oznacza, że podstawowe leczenie onkologiczne w tej części Wielkopolski jest zabezpieczone.

AW, zdjęcia autor

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Marzec 2018

26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Najnowsze ankiety

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi ankietami.

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany