Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 listopad 2017 Godzina:
imieniny: Aniela, Galezy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Szpitale w cyfrowym świecie

Informatyczna rewolucja w wielkopolskich szpitalach. Lecznice muszą w końcu wkroczyć w XXI wiek: odejść od ton papieru i swoją działalność oprzeć na elektronicznym, internetowym systemie. Projekt inicjuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dzięki niemu każdy z nas wkrótce będzie mógł zarejestrować się np. do danej poradni przez internet i bez wychodzenia z domu przejrzeć swoją dokumentację medyczną. To też ogromne ułatwienie dla lekarzy i zarządzających szpitalem.

Zamiast dokumentacji papierowej – elektroniczna, zamiast rejestracji osobistej czy telefonicznej – internetowa: wielkopolskie szpitale przechodzą informatyczną rewolucję. Projekt koordynuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Na ten cel przeznaczy aż 94 mln zł. W ramach przedsięwzięcia zostanie stworzony system, za pomocą którego pacjenci będą mogli korzystać z dwóch usług: e-rejestracji i e-dokumentacji.

e-zdrowie wielkopolskie

System będzie  wdrażany sukcesywnie, a w pełni funkcjonować ma do czerwca 2019 roku.  - Tak naprawdę dla wszystkich szpitali powiatowych, miejskich, wojewódzkich oznacza to, że będziemy mogli elektronicznie połączyć się z każdym szpitalem, pobrać swoją dokumentację medyczną, uzyskać informacje o swoim stanie zdrowia, ale przede wszystkim będzie to narzędzie dla lekarzy – mówi Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Np. podczas niesienia pomocy ofiarom wypadku drogowego lekarz będzie mógł szybko w informatycznym systemie sprawdzić czy poszkodowany jest na coś uczulony, jakie leki przyjmuje. Projekt docelowo ma dotyczyć wszystkich ośrodków służby zdrowia, nie tylko szpitali. - Powstanie platforma „e-zdrowia wielkopolskiego”, na której każdy z nas będzie mógł się zalogować i pobrać np. dokumenty ze swojego szpitala, ale nie tylko. Chcemy do tego dołączyć lekarzy rodzinnych, prywatną służbę zdrowia, wszystkich tych, którzy zajmują się naszym zdrowiem i potrzebują informacji o pacjencie – przekazuje Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia szpitale i przychodnie muszą  prowadzić wyłącznie dokumentację elektroniczną. Na jej wprowadzenie wg nowych wytycznych resortu zdrowia mają czas do 2019 roku. Kaliski szpital elektroniczną dokumentację medyczną wprowadza sukcesywnie od kilku lat i w tej kwestii przoduje pośród wielkopolskich szpitali. - Elektroniczna dokumentacja wewnętrzna szpitala funkcjonuje bardzo dobrze, ale tylko w naszej jednostce. By stworzyć system, musimy połączyć wszystkie szpitale. Najważniejszy jest w tym pacjent. To on musi wyrazić zgodę na wgląd i przetwarzanie tych dokumentów – wyjaśnia Wojciech Grzelak, dyrektor kaliskiego szpitala.

Tablet - cyberdoktor

Jednym z wymiarów elektronicznej dokumentacji są tablety, z których lekarze będą korzystać m.in. przy codziennym obchodzie pacjentów. Okrąglak ma obecnie sześć takich urządzeń – testowane są one teraz na trzech oddziałach. Docelowo każdy oddział zostanie wyposażony w dwa medyczne tablety. - Jednym będzie dysponował ordynator, drugim pielęgniarka oddziałowa. To urządzenie pozwala, by lekarz szybko sprawdził czy pacjent otrzymał w odpowiednim czasie leki i czy badania, które zlecił, zostały wykonane. Zarówno zlecenia jak i cały proces leczenia będzie możliwy do sprawdzenia w tablecie – mówi dyrektor szpitala w Kaliszu.

I tak np. radiolog za pomocą tabletu może opisać w systemie zdjęcie pacjenta, które szybko odbiera lekarz prowadzący. - Możemy podejrzeć wyniki badań laboratoryjnych, opis badań radiologicznych. Lekarz może również skorzystać z multimediów i w czasie obchodu głosowo nagrać swój opis badania lub zaleceń dla pacjenta. Później jest to transkodowane do tekstu i automatycznie dodawane do systemu – wyjaśniał podczas konferencji prasowej w lutym 2016 roku Robert Matuszczak, kierownik działu informatyki kaliskiego szpitala.

Kaliski szpital leczy rocznie ponad 38 tysięcy pacjentów, 60 tysięcy osób rocznie przyjmuje w swoich poradniach. Ze SOR-u, pomocy wieczorowej i świątecznej rocznie również korzysta 60 tysięcy pacjentów.

AG, fot. archiwum

 

 

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

R 3

R 4

poziomy 3

Kalendarz P

Listopad 2017

30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy uprawiasz sport?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

Polecane

Skup Aut ! Skarszewska 26 ! Kalisz !

14.11.17
Skupujemy samochody osobowe, ciężarowe, autobusy CAŁE I USZKODZONE, Angliki Bez opłat i prawa do...
Polecane

Skup Aut. Najlepsze ceny. Dojazd lawetą !

14.11.17
Skup aut, złomowanie . Najlepsze ceny, Wycena przez telefon, Profesjonalne podejście do klienta,...
Polecane

Dom jednorodzinny

17.11.17
Sprzedam dom pow.150 m2, działka 440m2 ,ogrzewanie gazowe , dobra lokalizacja.
Polecane

Doradca Klienta

09.11.17
<p>Lider na rynku finansowym, poszukuje kandydatów na nowe stanowisko: Doradca Klienta...
Polecane

Pożyczki gotówkowe

12.11.17
Pożyczki pozabankowe, dla osób pracujących, emerytów i rencistów, rolników oraz przedsiębiorców, od...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany