Zdrowie - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 styczeń 2018 Godzina:
imieniny: Gilda, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top 3

Top mały 1

Top maly 2

Zdrowie

Wychodzić czy nie wychodzić? Ostrzeżenia o smogu dla przedszkoli

Dzieci i osoby starsze oraz chore nie powinny wychodzić z domów, a aktywność na powietrzu ograniczyć do minimum – to część komunikatów wysyłanych razem z ostrzeżeniami o przekroczeniach niebezpiecznych pyłów w powietrzu. Jednak czy uczniowie kaliskich szkół i podopieczni przedszkoli w sezonie grzewczym nie mają zajęć w plenerze? Takie pytanie nurtuje radnego i zarazem lekarza Mirosława Gabrysiaka, który zaproponował, by przeszkolić opiekunów w placówkach edukacyjnych, aby ci unikali wyjść ze swymi podopiecznymi w dni najwyższych stężeń niebezpiecznych pyłów, podobnie jak robią to np. w Warszawie. Miasto odpowiada, że dyrektorzy wiedzą o zagrożeniach i nie widzi powodu, by akcję informacyjną powtórzyć. Jednak wystarczy rozejrzeć się wokół, by stwierdzić, że teoria nie idzie w parze z praktyką. A maluchy bardzo często w sporym zadymieniu idą na spacery po kaliskim śródmieściu.

Niby sezon się kończy. Potrwa jeszcze kilka, może kilkanaście dni i kominy przestaną dymić. Na kilka miesięcy. Temat smogu powróci jesienią. A jak pokazuje doświadczenie z kilku ostatnich lat, z roku na rok przekroczenia są wyższe i częstsze. Być może okres letni to dobry moment, by w szkołach przemyślano, jak planować zajęcia na powietrzu w okresie zimowym. I czy zawsze są one wskazane. – O zanieczyszczeniach powietrza jesteśmy informowani na bieżąco. Dlatego zaproponowałem, by przeszkolić pracowników kaliskich przedszkoli, aby nie organizowali wyjść dzieci w okresie przekroczeń dopuszczalnych norm powietrza, tak by nie narażać najmłodszych na szkodliwe oddziaływania – mówi Mirosław Gabrysiak, lekarz i radny Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”.

Mirosław Gabrysiak dodaje, że nauczyciele powinni też, śladem innych miast, otrzymywać za pomocą specjalnej aplikacji komunikaty na komórki o przekroczeniach norm związków niebezpiecznych w powietrzu. Tak jak dzieje się w innych miastach. Przykładem może być Warszawa. Tam wychowawcy w przedszkolach mają zamontowane na telefonach alertowniki – Warszawski System Powiadamiania. – W tym roku otrzymaliśmy z Biura Edukacji komunikat z prośbą o instalację systemu i jego używanie – mówi Weronika Mostek, wychowawca w jednej ze stołecznych placówek. – Kiedy dostaję smsa z ostrzeżeniem to nie ma mowy o zajęciach w plenerze. Odpadają wyjścia na plac zabaw czy spacery.

Takie smsy dostają wychowawcy w warszawskich przedszkolach

Obligatoryjnie wszystkich wychowawców. W Kaliszu, jak można przeczytać w odpowiedzi na interpelację Mirosława Gabrysiaka, informacje o przekroczeniach pojawiają się na miejskiej stronie. „Ponadto przekazywane są w formie mailowej do szkół i przedszkoli. Dyrektorzy jednostek oświatowych znają procedury postępowania w takich sytuacjach” – informuje Ratusz.

Kwestia aplikacji zostanie przemyślana. Aktualnie miasto nie ma takiego systemu. Zrezygnowało z niego po roku funkcjonowania. A teoria pokazuje, że procedury nie zawsze trafiają do serca. W miesiącach, kiedy Wojewódzki Inspektorat Środowiska o przekroczeniach PM 10 i PM 2,5 informował prawie codziennie, niejedna grupa przedszkolaków podziwiała choćby choinkę na Głównym Rynku lub poznawała uroki Parku Miejskiego w zimie.

AW, zdjęcia autor, Weronika Mostek    

nextclick

poziomy 1

Slaider podstrony

poziomy 2

Kategorie P

3R

4R

poziomy 3

Kalendarz P

Styczeń 2018

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
  • Na dziś nie ma jeszcze wpisanych żadnych wydarzeń. Sprawdź kolejne terminy, a jeśli dziś dzieje się coś interesującego, napisz o tym do nas na:

Najnowsze ankiety

Czy masz postanowienia noworoczne?

Głosuj Zobacz wyniki

Poziomy 4

Ogloszenia Podstrony

OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN

17.01.18
OCTAVIA 1.6 BENZ, KLIMA, SUPER STAN TEL 605995710
Polecane

KUPIE stare odznaczenia,medale, orzełki

13.01.18
Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki itp.: polskie,...

Domy na Osiedlu Celtyckim

19.01.18
Osiedle Celtyckie to pierwsza realizowana w ten sposób enklawa nowoczesnej zabudowy jednorodzinnej...
Polecane

KIEROWCA C+E - Transport Ciężarowy Józef Wypchło

11.10.16
Firma Transport Ciężarowy HiU Józef Wypchło zatrudni kierowców w transporcie międzynarodowym...

Fotobudka - najtaniej w regionie

17.01.18
Oferujemy Państwu atrakcję jaką jest wynajęcie fotobudki do robienia i drukowania nieograniczonej...
Dodaj ogłoszenie

poziomy 5

Redakcja portalu

www.faktykaliskie.pl
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 785 204 665
e-mail:

Redaktor portalu
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Magazyn Miejski
ul. Wrocławska 53-57, Kalisz
tel. 62 598 47 81
e-mail:

Kierownik redakcji
Marcin Spętany