Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Amerykańskie samoloty wojskowe nad Kaliszem

Leciały na bardzo niskiej wysokości i wywołały prawdziwą sensację. We wtorkowe popołudnie nad Kaliszem pojawiły się potężne maszyny wojskowe. To amerykańskie Herkulesy, które uczestniczą w szkoleniu w Powidzu.

W piątek, 13 października do Powidza przyleciało 130 amerykańskich żołnierzy z 37 eskadry lotniczej (37th Airlift Squadron z 86th Airlift Wing) stacjonującej w Rammstein oraz 96 eskadry lotniczej (96th Airlift Squadron z 934th Airlift Wing) z Minneapolis. Celem rozpoczętego właśnie szkolenia Aviation Detachment 18-1 jest rozszerzenie współpracy między armiami, skutkującej wzbogaceniem i wymianą doświadczeń. Podczas tego międzynarodowego spotkania piloci będą ćwiczyć m.in. loty w formacji, desantowanie ludzi i sprzętu oraz ewakuację rannych. Rotacja będzie trwała aż do 10 listopada, w oparciu o cztery samoloty C-130 Hercules.

To właśnie te maszyny pojawiły się nad Kaliszem we wtorkowe popołudnie. Leciały na tyle nisko, że można je było podziwiać i wzbudziły olbrzymie zainteresowanie czytelników naszego portalu, którzy do wieczora dopytywali o pochodzenie i rodzaj samolotów.

Aviation Detachment (AvDet) 18-1 to dziesiąta rotacja personelu amerykańskiego w 3. SLTr. Jest to komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, który stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia zawartego w 2011 roku. Tworzy go kilkuset żołnierzy: pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność.

MIK, zdjęcie główne: 33 Baza Lotnictwa Transportowego Powidz, pozostałe zdjęcia: kpt. Martyna Fedro-Samojedny, szer. Jakub Stypczyński – www.wojsko-polskie.pl

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/