Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Atlas Ptolemeusza kupiony. Zbiór map z zaznaczoną Calisią kosztował 34 tysiące złotych

Atlas Klaudiusza Ptolemeusza z zaznaczoną Calisią kupiony. I jest już w Kaliszu. „Biały kruk” został wystawiony na sprzedaż przez warszawski dom aukcyjny, a władze naszego miasta zapewniały, że trafi on nad Prosnę. Licytacja odbyła się w sobotę. I zakończyła sukcesem.

Zbiór map autorstwa Ptolemeusza został wystawiony na sprzedaż na początku listopada. Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka na bieżąco śledzi aukcje, tak by cenne kalisiana mogły trafić do miasta. Podobnie było z weneckim wydaniem zbioru greckiego uczonego, w którym zaznaczona jest Calisia. – Od razu dostaliśmy zielone światło od władz miasta, by licytować – mówi Adam Borowiak, dyrektor placówki. – Atlas jest w bardzo dobrym stanie. W środę, na kilka dni przed licytacją, byliśmy go obejrzeć. A w sobotę go kupiliśmy.

Licytacja odbyła się w auli Biblioteki Narodowej w Warszawie. Organizował ją dom aukcyjny Lamus, od którego Biblioteka Publiczna już kilka razy kupowała inne stare wydania dzieł poświęconych Kaliszowi. Cena wywoławcza wynosiła 32 tysiące złotych. Adam Borowiak Atlas Ptolemeusza wylicytował za 34 tysiące złotych. I od razu przywiózł do Kalisza.

Starodruk powiększy zbiory specjalne biblioteki. Będzie dostępny m.in. do prac badawczych i pokazywany przy szczególnych okazjach. Biblioteka planuje digitalizację, co pozwoli pokazać bezcenne, bo dające najstarszy pisany rodowód naszego miasta, dzieło szerszej publiczności.

AW, zdjęcia Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu   

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/