Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Kleofas

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Bociany z Przygodzic mają nową stronę

Przygodzickie bociany podglądają miliony internautów. I to od trzynastu już lat. Od tego roku zmienił się adres strony internetowej, pod którym można przyglądać się życiu bocianiej rodziny. Od początku nad projektem „Blisko bocianów” pieczę sprawuje Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a współpracuje z nią Urząd Gminy w Przygodzicach, na kominie którego znajduje się gniazdo.

Poznanie bocianich zwyczajów i ich rytuałów odbywa się za pośrednictwem dwóch kamer w jakości High Definition. Od tego roku bociany można oglądać pod adresem http://www.bociany.przygodzice.pl - Odwiedzający urząd i jego interesanci, mogą oglądać boćki na ekranie telewizora w korytarzu urzędu – mówi Tomasz Wojtasik z przygodzickiego urzędu. – Projekt realizowany jest już trzynasty sezon. Jego nazwa „Blisko bocianów” oddaje nie tylko techniczne możliwości stałego oglądania bocianów dziko żyjących, ale i bliski związek emocjonalny z nimi rzeszy internautów, którzy w wyniku konkursu, nadali im imiona Przygoda i Dziedzic.

Projekt realizowany jest od początku przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - polskiego partnera międzynarodowej sieci towarzystw ochrony ptaków i ich siedlisk BirdLife International. Przy projekcie współpracuje Gmina Przygodzice, udostępniając gniazdo z osprzętem i transmisję w internecie.

Tegoroczni lokatorzy już się zagnieździli. Para w komplecie zameldowała się 10 kwietna. Teraz internauci pełni emocji czekają na jaja, których wysiadywanie trwa ok. 35 dni. Samica musi mieć zmiennika, by mogła choć na krótko latać na żerowisko. Zgodnie z bocianimi zwyczajami, normalnie przy składaniu jaj asystuje samiec. W ubiegłym roku było pięć jaj, ale tylko trzy małe boćki wyleciały z gniazda.
Gniazdo w Przygodzicach znajduje się na kominie nieczynnej kotłowni. Położone jest na skraju doliny rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym "Dolina Baryczy".

AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach
 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/