Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Bociany z Przygodzic zostały zaobrączkowane i otrzymały imiona ZDJĘCIA

Spore zmiany w bocianim gnieździe w Przygodzicach w powiecie ostrowskim. Małe bociany zostały zaobrączkowane i otrzymały imiona, a przy okazji na kominie, na którym mieszkają zamontowano nową kamerę. Stara od jakiegoś czasu odmawiała posłuszeństwa.

Obrączkowanie odbywa się kilka tygodni po wykluciu bocianów, kiedy ptaki są już na tyle wyrośnięte, że bez przeszkód można wyciągnąć je z gniazda. Akcję przeprowadziło Wielkopolskie Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego, które razem z gminą Przygodzice prowadzi projekt „Blisko bocianów”. - Pisklęta zostały zwiezione na ziemię podnośnikiem koszowym i umieszczone w cieniu, gdzie założono im obrączki: na lewą nogę metalową, ornitologiczną Stacji Ornitologicznej PAN w Gdańsku, a na prawą nogę zieloną obrączkę plastikową, którą łatwiej można odczytać w terenie. Jako „rekompensatę” za czas bez jedzenia, bocianki zostały nakarmione kurzymi jajkami, które są  wysokoenergetycznym pokarmem - informuje Paweł T. Dolata, który razem Agatą Derą i Jakubem Markowskim wspomagali przy obrączkowaniu Rafała Markowskiego.

Przy okazji akcji wymieniono uszkodzoną kamerę, dzięki której miłośnicy bocianów od lat mogą podglądać życie tych ptaków. W tym roku sprzęt odmówił posłuszeństwa i transmisja była możliwa tylko dzięki drugiemu urządzeniu pokazującemu gniazdo z bliska. Niemożliwe było oglądanie bocianów na planie ogólnym. W środę znów uruchomiono obraz z dwóch ujęć na stronie www.bociany.przygodzice.pl

A w sobotę najważniejsze – małe bociany otrzymały imiona wybrane przez internautów. Spośród dziesięciu finałowych imion męskich i dziesięciu żeńskich, najbardziej spodobały się Kinga i Renia oraz Rafał i Leo. -  Płeć młodych bocianów nie jest znana, wymagałoby to badań genetycznych, dlatego orientacyjnie i tradycyjnie dwóm większym pisklętom nadano imiona męskie – wyjaśnia Paweł T. Dolata. - Jeśli któryś z ptaków zostanie po latach wykryty przy gnieździe, będzie możliwa weryfikacja płci poprzez obserwację zachowań godowych. Tak stało się z pisklęciem z Przygodzic z 2008 roku, któremu nadano imię Tosia. W 2018 r. udało  mi się odnaleźć Tosię przy gnieździe w gospodarstwie państwa Golińskich w Woli Droszewskiej, 20 km od Przygodzic. Podczas godów w 2019 r. rzeczywiście okazała się samicą. Również w tym roku wróciła z zimowiska w Afryce do Woli Droszewskiej i tam gniazduje.

W tym roku bocian w Przygodzicach wylądował 15 marca – był to też pierwszy przedstawiciel tego gatunku w południowej Wielkopolsce. Samica pojawiła się cztery dni później. Para doczekała się piątki pisklaków. Najmłodszy i od początku najsłabszy został wyrzucony z gniazda.

AW, fot. rząd Gminy w Przygodzicach

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/