Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Alicja, Apoloniusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Była znana tylko z rysunków. Unikatowa moneta z mennicy kaliskiej trafiła do zbiorów Zamku Królewskiego

Najprawdopodobniej to część starego, odkrytego dawno skarbu. I jak do tej pory znana była jedynie z rysunków i to niezbyt udanych. Okazało się, że przetrwał jeden unikatowy egzemplarz, który będzie można oglądać na wystawie stałej Zamku Królewskiego w Warszawie. A o czym mowa? O monecie wybitej w XIII wieku w mennicy kaliskiej. Numizmat wystawił jeden z domów aukcyjnych, a zakupiło go muzeum.

Dzięki temu jest szansa, że znana do tej pory z rysunków moneta będzie podziwiana przez wszystkich. Miłośników numizmatyki, archeologów, ale też zwiedzających Zamek Królewski. – W chwili obecnej przygotowujemy osobną gablotę, w której będą wystawione monety i medale zakupione w ostatnich latach, także brakteat kaliski będzie dostępny dla publiczności - zdradza Michał Zawadzki, kurator Gabinetu Numizmatycznego Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum. - Strategią zakupów numizmatycznych Zamku Królewskiego w Warszawie jest wzbogacanie kolekcji przede wszystkim o egzemplarze rzadkie, czy też jak w tym przypadku unikatowe, a na drugim miejscu jest uzupełnianie zbiorów o monety, których po prostu w naszej kolekcji brak. Obiekty o właśnie takim charakterze, ważne dla naszego dziedzictwa, powinny wzbogacać zbiory publiczne i taką misję realizujemy.

Moneta jest unikatowa. I według znawcy kaliskich numizmatów zapewne został odkryta w latach powojennych i jest częścią większego skarbu, który wtedy najprawdopodobniej trafił do prywatnej kolekcji, a teraz na aukcję. - Moneta była znana tylko z przerysów i to nieudolnych – mówi dr Adam Kędzierski z Polskiej Akademii Nauk. - Publikował ją Edmund Kopicki w swoim skorowidzu. Moneta jest prześliczna. Przedstawia kroczącego anioła z krzyżem na piersiach. W otoku ma napis „Dux Henricus”, czyli książę Henryk i okazuje się, że nie jest to moneta Władysława Odonica, jak myślano latami, tylko zapewne Henryka Brodatego, który w roku 1206 był księciem kaliskim.

I tu warto przypomnieć historię pojawienia się w Kaliszu Henryka Brodatego. Jego panowanie nad tymi ziemiami to wynik kontraktu z Władysławem Laskonogim, który wtedy władał Wielkopolską. – I postanowił zamienić ziemię kaliską na ziemię lubuską, która należała do Henryka Brodatego – przypomina dr Adam Kędzierski. – Ten się zgodził i przez dwa lata był księciem kaliskim. Stąd moneta, której nie wybijał na Śląsku, a właśnie w mennicy kaliskiej, o czym świadczy styl jej wykonania. Ten unikatowy egzemplarz przypomina monety wybijane przez Mieszka III Starego i jego syna Mieszka Kaliskiego.

Mennica w Kaliszu działała mniej więcej od początku XIII wieku. Kiedy ziemiami władał Mieszko III powierzył kierowanie nią żydowskim specjalistom i był to czas jej intensywnej pracy.

AW, zdjęcie i wideo: Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak

 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/