Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Calisią i Andrutem z Kalisza do Poznania. Koleje Wielkopolskie uruchamiają nowe połączenia

Chrupiącym Andrutem czy muzyczną Calisią? Którym z tych pociągów chcielibyście wybrać się podróż? Można jednym i drugim. W grudniu na tory wyjadą składy o tych właśnie nazwach. Koleje Wielkopolskie takimi właśnie pociągami postanowiły połączyć Kalisz z Poznaniem. Podróż z naszego miasta do stolicy województwa potrwa 90 minut.

Propozycji nazw dla dwóch par pociągów było więcej. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił konkurs, w którym za pośrednictwem portalu społecznościowego Kolei Wielkopolskich można było zgłaszać nazwy kojarzące się z miastami i trasą, którą pociągi będą pokonywać. Przyszło 20 propozycji, z których jurorzy wybrali cztery z największą liczbą polubień. W drugim etapie internauci mogli oddać głos na Prosnę, Szczypiorniaka, Andruta i Calisię. - Najwięcej głosów otrzymały dwie ostatnie nazwy – informuje Arkadiusz Garcon z Kolei Wielkopolskich. – Andrut spodobał się  107, a Calisia 171  głosującym. W sumie w zabawie wzięło udział 337 Wielkopolan. 

Prosna zyskała uznanie 41, a Szczypioriniak 18 osób. Głosowanie trwało między 18 a 27 kwietnia tego roku. - 9 grudnia 2018 roku na wielkopolskie tory wyjadą Andrut i Calisia. W sumie będą cztery kursy. Jeden wczesnoporanny z Kalisza do Poznania i popołudniowy z Poznania do Kalisza oraz dwa wieczorne Kalisz – Poznań i z powrotem – informuje Marek Nitkowski, członek Zarządu Kolei Wielkopolskich.

Kalisz 05:15 – Poznań Główny 06:45

Poznań Główny 16.40 – Kalisz 18:11

Kalisz 20:15 – Poznań Główny 21:45

Poznań Główny 21:40 – Kalisz 23:11 

Podróż potrwa półtorej godziny. Pociągi będą zatrzymywać się na stacjach Poznań Dębina, Poznań Starołęka, Środa Wlkp., Jarocin, Pleszew i Nowe Skalmierzyce. Calisia i Andrut nie będą zatrzymywać się w Ostrowie Wielkopolskim. Bilet normalny będzie kosztować 23 złote i 60 groszy. Niecałe 15 złotych zapłacą uczniowie szkół, a studenci jeszcze mniej, bo prawie 12 złotych.

Między Kaliszem a Poznaniem kursuje także Intercity, który podobnie jak nowe połączenia Kolei Wielkopolskich, pomija Ostrów Wielkopolski. Trasę pokonuje w 90 minut. Dłużej, bo 2 godziny, ale z przystankiem w Ostrowie Wielkopolskim jedzie pociąg Regio.

AW, zdjęcie arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/