Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Wanda, Zenon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Co mewy śmieszki robią na kaliskich osiedlach? ZDJĘCIA

W ostatnim czasie na kaliskich osiedlach słychać odgłosy, które mogą kojarzyć się nam jednoznacznie - z pobytem nad morzem, a tam tańczącymi w powietrzu charakterystycznymi białymi ptakami – mewami śmieszkami.

Te białe ptaki z długimi skrzydłami, których końcówki wyglądają jakby zanurzone zostały w czarnej farbie, od jakiegoś czasu odwiedzają kaliskie osiedla, wydając z siebie piskliwe skrzeki. Wydawałoby się, że mewy możemy spotkać tylko i wyłącznie nad morzem, a jednak przylatują również do miast, głównie do tych położonych nad rzeką. - O tej porze roku mewy śmieszki przylatują nad zbiorniki zaporowe, lecą wzdłuż rzek. Żywią się też śmieciami, stąd ich obecność w naszym mieście – mówi Jacek Kołata, hodowca ptaków drapieżnych.

Okazuje się, że miejskie blokowiska, parki ze stawami, jeziorami i rzekami dla wielu gatunków ptaków to miejsca bardzo atrakcyjne, bowiem jest tutaj kilka stopni cieplej niż na terenach pozamiejskich. Ale to tylko jeden z argumentów. Inny jest taki, że wielkim rarytasem dla tych ptaków są po prostu śmieci, odpady. Często odwiedzają śmietniki i miejskie kosze na śmieci, żeby tam zdobyć pokarm. Nie bez powodu mewa śmieszka nazywana jest często "Sprzątaczką”. W nocy natomiast znajduje schronienie w dachach wysokich bloków.

Mewy są różne, niektóre z nich są szare, białe, bardziej nieśmiałe i te odważne, charakterne, które potrafią kawałek jedzenia porwać prosto z naszej dłoni.

Skąd wzięła się ich nazwa? Kto widział i słyszał te ptaki – zrozumie.

Śmieszka jest objęta ścisłą ochroną. To ptak wielkości gołębia i często właśnie z gołębiami można ją spotkać na osiedlach. Długość jej ciała to 35-40 cm, rozpiętość skrzydeł 95-110 cm. Waży około 200-300g.

Żywią się głównie rybami, skorupiakami, owadami, ale w zależności od pory roku ich dieta jest po prostu uzależniona od tego, co mogą znaleźć na swojej drodze. Mogą to być nawet dżdżownice i owoce.

Warto czasem się rozejrzeć, bo przyroda potrafi być zaskakująca.

KB, fot. Daniel Żulicki

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/