Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Dąb Bartek walczy o tytuł Drzewa Roku

Legenda mówi, że zasadził go sam Mieszko I i że odpoczywał pod nim Napoleon Bonaparte. Faktem jest, że to ulubione drzewo mieszkańców gminy Malanów i to od dziesięcioleci. Dlatego też często chronią się w jego cieniu, a jego wizerunek znajduje się w herbie tej miejscowości. A teraz dąb Bartek walczy o tytuł drzewa roku w konkursie Klubu Gaja.

Konkurs uczy szacunku dla przyrody. Pokazuje, jak nierozłączny jest związek między kulturą, historią, lokalną społecznością a drzewem, często osią wydarzeń, kręgosłupem, wokół którego tworzy się tożsamość małych ojczyzn. Dlatego Klub Gaja szuka drzew z opowieścią. - Która pobudza wyobraźnię i integruje lokalną społeczność – informują organizatorzy.

Dlatego nie szukają drzewa najstarszego, najwyższego czy najgrubszego. Szukają drzewa osadzonego w lokalnej tożsamości. Takim jest dąb Bartek z Kotwasic w gminie Malanów, który od prawie 500 lat jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń. - Jedna z legend głosi, że Bartka posadził sam Mieszko, który przebywał w tych rejonach na polowaniu z żoną. Według innej legendy podobno w jego cieniu odpoczywał także sam Napoleon Bonaparte. Drzewo jest na tyle charakterystyczne i ważne dla lokalnej społeczności, że nie mogli o nim zapomnieć heraldycy tworzący herb Malanowa – przypomina Urząd Gminy Malanów, który zgłosił Bartka do konkursu. - W cieniu dębu lubią odpoczywać rowerzyści, którzy przemierzają tutejsze drogi, a to niezwykłe drzewo jest obowiązkowym punktem dydaktycznym. Dąb zachwyca uczestników wycieczek, zwłaszcza dzieci, które próbują rękami objąć jego pień. Drzewo jest też obiektem malarskim i fotograficznym, a także stanowi natchnienie dla lokalnych poetów.

W dąb Bartek jest pomnikiem przyrody. I ze względu na imię mylony jest ze swoim kolegą z Bartkowa koło Zagnańska w woj. świętokrzyskim.

W konkursie o miano Drzewa Roku startuje 16 okazów – każde województwo ma swojego przedstawiciela. Wielkopolskę reprezentuje właśnie Bartek. Głosowanie (link) trwa przez cały czerwiec.

AW, organizator, zdjęcia UG w Malanowie

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/