Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Dawnej fotografii czar. Nowe wydawnictwo kaliskiego muzeum ZDJĘCIA

Kaliszanie zachłysnęli się fotografią. Pierwsze zakłady w naszym mieście zaczęły powstawać w połowie XIX wieku. Przez kilkadziesiąt lat funkcjonowało ich sporo, a każdy starał się nadążać za technicznymi nowinkami i robić lepsze i trwalsze zdjęcia. Sporo z nich zachowało się do dzisiaj i można je zobaczyć w katalogu „Kaliszanie na dawnej fotografii”, który jest pokłosiem wystawy w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Zdjęcie 1 z 10

Wystawa prezentowana w muzeum to próba naukowego spojrzenia na dzieje kaliskiej fotografii. Podobnie jest z publikacją, którą podzielono na dwie części. W pierwszej jest spis i opis wszystkich działających w mieście od lat 50. XIX wieku zakładów fotograficznych. Część druga to wykonane w nich portrety, najczęściej niezidentyfikowanych osób, ale zastosowana technika pozwoliła na ich chronologiczne umieszczenie w albumie. –  Wykonane są w technice albuminowej, jak i kolodionowej, ale też żelatynowo – srebrowej. Mamy zdjęcia ze wszystkich zakładów fotograficznych działających do pierwszej wojny światowej, oprócz jednego - zakładu A. Komara. W katalogu jest mowa o tym zakładzie fotograficznym, niestety nie posiadamy ani jednego zdjęcia. Być może ktoś z kaliszan ma taką fotografię i będzie chciał nam przekazać – mówi Sylwia Kucharska, dyrektor MOZK. I pomóc w identyfikacji osób, które na niej widnieją.

Najstarszym zakładem otwartym w Kaliszu był ten należący do S. Bette (imię nieznane). W książce jest pięć zdjęć wykonanych w tym atelier. Wszystkie są zgodne z ówczesną modą. Osoby fotografowane stoją na tle kotary, przy kolumnie, w sztywnym, bardzo oficjalnym szafarzu. - Najstarsze zdjęcia pochodzą już z lat 50. XIX wieku, a to oznacza, że fotografia do Kalisza bardzo szybko dotarła i znalazła tutaj swoich odbiorców. A trzeba dodać, że wtedy fotografia nie była najtańszą usługą, więc można stwierdzić, że kaliszanie byli zamożni, bo było ich stać, by te zdjęcia wykonywać – dodaje Sylwia Kucharska.

Książkę „Kaliszanie na starej fotografii” można kupić w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Tam też do 25 maja tego roku można oglądać wystawę pod tym samym tytułem. A stare metody fotograficzne będzie można poznać w najbliższą sobotę, w ramach „Nocy Muzeów”, która w tym roku w kaliskiej placówce będzie poświęcona właśnie zdjęciom.

AW, zdjęcia autor, zbiory Muzeum Okregowego Ziemi Kaliskiej

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/