Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Dbają o ptaki. Maluchy rozwieszają budki lęgowe w lasach

Kolejne budki lęgowe pojawiają się w lasach południowej Wielkopolski, a najmłodsi, którzy uczestniczą w akcji biorą udział w lekcjach poświęconych ochronie ptaków i ich znaczeniu w ekosystemie. Wszystko w ramach programu „Tajemnice przyrody Wielkopolski”, który już trzeci raz organizuje Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej pod patronatem starosty kaliskiego i przy finansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tegoroczna edycja zaczęła się w Lesie Winiarskim. Najpierw maluchy z Niepublicznego Przedszkola „Zielone Łąki” uczyły się rozpoznawania gatunków ptaków, dowiadywały się, w jakich warunkach mogą się one rozmnażać i przede wszystkim, jakie jest ich znaczenie w przyrodzie. – Ptaki mieszkają w dziuplach – mówi Wiktor Ratajczyk, a jego kolega Miłosz Nawrocki dodaje, że nie wszystkie mają gdzie mieszkać. –  Dlatego my im dziś wieszamy budki, bo ptaki leczą las, zjadają robaki i są potrzebne.

Zdecydowanie ptaki to niezbędny element ekosystemu. Jednak coraz częściej potrzebują wsparcia, by móc wykonać swoją pracę. Ich zadaniem jest leczenie zwierząt czy roznoszenie nasion, do tego żywią się owadami, które przeszkadzają nam – ludziom. – Właśnie dlatego dbamy o dziuplaki - wyjaśnia Mirosław Niczyporuk z Nadleśnictwa Kalisz. - To są nasi sprzymierzeńcy. Naturalny pokarm wszystkich ptaków, także dziuplastych, to są owady. Często owady szkodliwe, a z tym mamy często problemy.

Dlatego trzy lata temu narodził się pomysł akcji „Tajemnice przyrody Wielkopolski”. Jednym z jej elementów są lekcje przyrody, w trakcie których leśnicy przekazują dzieciom informacje o ochronie ptaków, uczą, jak montować budki lęgowe, gdzie najlepiej je wieszać i jakim gatunkom one służą.  - Budki rozwieszamy do połowy listopada, tak żeby wiosną i latem ptaki mogły się w nich zagnieżdżać - mówi Wioletta Przybylska, prezes Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.

Pierwsze budki, w ramach akcji Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, pojawiły się w wielkopolskich lasach w 2015 roku. I leśnicy potwierdzają, że zdają one egzamin, chociaż służą nie tylko ptakom, zdradza Mirosław Niczyporuk. - Ptaki korzystają z nich różne. Te budki, które mają za małe otwory rozkuwają do większych, ale spotykamy w nich także myszy i inne zwierzęta. Wracając do ptaków, to te, które przylatują do nas na okres letni. Przylatują wiosną, zakładają gniazda, wyprowadzaja lęgi w tych budkach. Są one substytutem naturalnej dziupli dla ptaków, które lęgną się typowo w dziuplach. 

W ramach akcji rozwieszonych zostanie 150 budek lęgowych.  W 2015 na terenie Wielkopolski pojawiło się 150 budek lęgowych, w 2016 roku kolejnych 100.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/