Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 październik 2021 Godzina:
imieniny: Glikeria, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Dlaczego wszystkie opakowania muszą być odpowiednio badane?

Opakowania odgrywają bardzo istotną rolę w procesie podejmowania decyzji dotyczących zakupu produktów, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że każde opakowanie powinno zostać odpowiednio przebadane? Sprawdź, po co przeprowadza się badania mikrobiologiczne i dlaczego odpowiednie badanie opakowań jest tak ważne.

Badania opakowań produktów

Podstawowym zadaniem, które musi spełniać opakowanie, jest oczywiście zabezpieczenie produktu, jednak producenci zdają sobie sprawę z tego, że estetycznym, ciekawym i pomysłowym opakowaniem da się przyciągnąć nowych odbiorców. Niejednokrotnie można zauważyć np. zdecydowane różnice pomiędzy zwykłymi opakowaniami produktów a tymi stosowanymi do pakowania marek premium.

Opakowanie spełnia obecnie również rolę estetyczną i ma wielki wpływ na budowanie wizerunku firmy, dlatego traktuje się je jako jeden z kluczowych elementów marketingowych przedsiębiorstwa. Jednak czy wiesz, że wszystkie opakowania muszą spełniać określone normy?

Na przykład opakowania, które będą miały kontakt z artykułami spożywczymi, muszą spełniać przepisy Rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, a także muszą być zgodne z normami PN-EN 1186 i PN-EN 13130.

Opakowania produktów spożywczych

Materiały, w które pakowane są produkty spożywcze, stanowią najważniejszy element, który ma zapewnić bezpieczeństwo, a także zachować właściwości odżywcze produktów. Aktualnie, około 98% wszystkich produktów spożywczych dostarczanych na rynek konsumencki wymaga opakowania. Opakowania takie muszą przejść odpowiednie badania — a obowiązek ich wykonania spoczywa na producencie żywności oraz producencie opakowania — i to oni ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie właściwych przepisów.

Oznacza to, że każdy z producentów powinien posiadać właściwe wyniki badań, które będą w stanie wykazać, że materiały i wyroby przeznaczonych do kontaktu z żywnością są zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Wymagania determinowane są głównie przez dyrektywy i rozporządzenia unijne, a także przez rozporządzenia krajowe oraz normy i standardy międzynarodowe.

Opakowania kosmetyków

Nie tylko opakowania produktów spożywczych wymagają przeprowadzenia odpowiednich badań. W przypadku opakowań kosmetycznych przeprowadza się badania mikrobiologiczne, aby sprawdzić kompatybilność opakowania z produktem. Opakowanie musi być w pełni kompatybilne z kosmetykiem, co oznacza, że żaden składnik masy kosmetycznej nie może mieć negatywnego wpływu na opakowanie i odwrotnie.

Opakowanie nie może mieć wpływu na: skład masy, barwę, zapach oraz lepkość. Testy kompatybilności wykonuje się w różnych warunkach temperaturowych, aby jak najlepiej zbadać wzajemne oddziaływanie opakowania i masy kosmetycznej. Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że badania kompatybilności to testy przyspieszonego starzenia opakowania z masą. Są więc przydatne także do tego, aby określić czy termin ważności produktu wyznaczony przez producenta jest terminem właściwym.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/