Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Wielisława, Wiesław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Drugie jajo złożone. Trwa niezwykły bociani spektakl, który można oglądać online

Dwa już są, a trzecie pojawi się lada moment, najprawdopodobniej w środę wieczorem – w Międzynarodowym Dniu Ptaków. Chociaż aura zrobiła się niekorzystna przyroda nie próżnuje i przybywa jaj w bocianim gnieździe w Przygodziacach (pow. ostrowski). A przyszli rodzice radzą sobie jak mogą, by zapewnić potomkom najlepsze warunki do wyklucia. Małe boćki powinny pojawić się w pierwszych dniach maja, ale już teraz warto podglądać bocianie gniazdo, bo każde złożenie jaja to ciekawy spektakl.

Przygoda wysiaduje już dwa jaja

Połączony z prezentacją przez samicę jaja, które właśnie złożyła i klekotem radości samca z jego pojawienia się w gnieździe. Pierwszy taki tegoroczny rytuał w wykonaniu Przygody i Dziedzica można było zobaczyć w sobotni wieczór. Kolejny w poniedziałek, a ponieważ samica bociana jaja składa mniej więcej co 48 godzin, następny nastąpi prawdopodobnie w środę wieczorem, czyli w Międzynarodowym Dniu Ptaków.

Dbanie o przychówek w tym roku wymaga od najsłynniejszej bocianiej pary świata sporo wysiłku. Kiedy Przygoda i Dziedzic pojawili się w Przygodzicach aura sprzyjała lęgowi. Jednak ostatnie noce z minusową temperaturą, a nawet z opadami śniegu sprawiły, że rodzina musi włożyć zdecydowanie więcej wysiłku w ogrzanie przychówku. - Sytuacja pokazuje, jaką cenę muszą płacić bociany, które przylatują wcześnie. Jednak w zamian mają możliwość wyboru solidnego gniazda i dobrego żerowiska oraz zyskują cenny czas na wychów silnego i dobrze przygotowanego do migracji potomstwa. Podejmują ryzyko i w większości się to opłaca – wyjaśnia administrator facebookowego profilu Bociany z Przygodzic, na którym można obserwować wszystko, co dzieje w gnieździe umieszczonym na kominie starej kotłowni Urzędu Gminy w Przygodzicach. - Co więcej, zwłaszcza na zachód od Polski, bociany coraz częściej już na zimę nie odlatują.

A Dziedzic w Przygodzicach pojawił się wyjątkowo wcześnie. W gnieździe wylądował 15 marca 2020 roku (niedziela) i jest bocianem, który pojawił się najwcześniej spośród wszystkich gospodarzy tego gniazda w trakcie 15-letniej historii jego obserwacji. Tyle lat ma projekt „Blisko bocianów”, który umozliwia podglądanie w internecie życia tych ptaków dzięki kamerom zamontowanym przy gnieździe STRONA

AW, fot. sreen z: www.bociany.przygodzice.pl

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/