Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 październik 2021 Godzina:
imieniny: Bogumiła, Julian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Dziś Dzień Bociana. Internauci wyczekują narodzin u najsłynniejszej pary z Przygodzic

Kilka prób osiedlenia się, ostra walka o gniazdo i w końcu długo oczekiwane jaja – w tym roku skrzydlaci ulubieńcy z Przygodzic dają swoim fanom prawdziwy spektakl różnorodności. A ich życie można podglądać online oraz m.in. na monitorze ustawionym w tamtejszym Urzędzie Gminy, gdzie życie bocianiej rodziny ma uprzyjemniać czas interesantom. Szczególnie dzisiaj, w Dniu Bociana – jednego z najpopularniejszych polskich ptaków.

Życie bocianiej rodziny na bieżąco mogą obserwować interesanci Urzędu Gminy w Przygodzicach

Symbolizuje wiosnę i rodzące się życie. Pewnie dlatego uważano, że przynosi dzieci. Zobaczenie bociana w locie pannie wróżyło szybkie zamążpójście. A bocianie gniazdo w gospodarstwie miało gwarantować obfitość i świadczyć o uczciwości właściciela.

Pewnie dlatego tak lubimy podglądać te ptaki. Jedno z pierwszych gniazd, którego życie można śledzić online na stronie bociany.ec.pl znajduje się w Przygodzicach. Obok internautów, bocianie zwyczaje mogą też obserwować interesanci tamtejszego urzędu. W ubiegłym roku, na korytarzu magistratu stanął specjalny monitor. – Jednak przed rokiem para, która zdecydowała się osiedlić zrobiła to zbyt późno, by myśleć o potomstwie. W tym roku się udało. Jest para, są trzy jaja, czekamy na wyklucie się małych – mówi Tomasz Wojtasik z Urzędu Gminy w Przygodzicach.

Możliwość obserwowania ptaków w magistracie ma łagodzić stres związany z załatwianiem spraw urzędowych.  Monitor przypomina też o pionierskim projekcie z Przygodzic „Blisko bocianów”, któremu ze względu na popularność wyrosła spora konkurencji. Także w okolicy. Teraz online można śledzić także życie pary z Lewkowa  na bociany.tv.

Bociany z Przygodzic, jeśli nie zawodzi przekaz, można oglądać na ledowym monitorze umieszczonym na budynku Gminnego Ośrodka Kultury.  To propozycja dla przechodniów i kierowców jadących od strony Ostrowa Wielkopolskiego w kierunku Antonina. Pozostaje czekać na młode. Para, która zagnieździła się w Przygodzicach, pojawiła się w miejscowości 2 maja. Stoczyła walkę o gniazdo (film obejrzycie TUTAJ) i kilka dni później pojawiło się pierwsze jajo. W sumie samica zniosła cztery, jednak ostatnie miało miękką skorupkę, dlatego część zjadła, a resztę wyrzuciła. Ostatnie młode przygodzickie gniazdo opuściły w 2012 roku.

Bociany są popularne nie tylko w Polsce. Są symbolem m.in. Alzacji.  

 AW, zdjęcie Tomasz Wojtasik

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/