Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Gdzie schowały się dziki?

W lasach nie ma zwierzyny. W każdym razie dzików, których inwentaryzację zlecono w związku z afrykańskim pomorem świń. Na terenie Nadleśnictwa Kalisz naliczono zaledwie 6 sztuk. Leśnicy jednak podkreślają, że to błąd próby. Zwierzyna migruje w poszukiwaniu pożywienia, a przede wszystkim ucieka z lasu przed ludźmi, którzy szukają grzybów.

Dlatego zwierzyny w lesie jak na lekarstwo. Liczący widzieli łosie, jelenie, sarny czy lisy. Dzików było najmniej. - Akurat w przypadku naszego nadleśnictwa inwentaryzacja zbiegła się z wysypem grzybów. To co się dzieje w lasach, liczba grzybiarzy spowodowała, że zwierzęta są z lasów wypędzone  - tłumaczy Mirosław Niczyporuk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz. - Były świeże ślady na drogach, ale w momencie, kiedy zaczynaliśmy liczenie one były już ruszone. Właśnie przez grzybiarzy, którzy jeszcze przed świtem pojawiają się w lasach.

Wtedy zwierzyn zaczyna szukać spokojniejszych miejsc. Przede wszystkim chowa się na polach. – Jeszcze stoją ogromne pola kukurydzy. Tam dziki mogą żerować i ukrywać się. Dopóki nie znikną, zwierzyna nie wróci do lasu. Tym bardziej, jak będą tam ludzie – dodaje Niczyporuk.

Liczenie zaczęło się o 8.00 rano. Trwało do 17.00. Wzięło w nim udział 99 osób. Pracowników nadleśnictw, ale też Kół Łowieckich, OSP czy urzędów gmin. W czasie kilku godzin naliczono 6 dzików. Według leśników tę liczbę trzeba potraktować jako błąd pędzeń próbnych. Tym bardziej, że takie odbywa się w marcu i prowadzone jest inną metodą.

Liczeniem objęto 10% całej powierzchni Nadleśnictwa Kalisz, które wynosi ponad 15 tysięcy hektarów, w tym 4, 5 tysiąca hektarów lasów prywatnych.  Zlecił je minister rolnictwa. Ma to związek z afrykańskim pomorem świn i koniecznością stwierdzenia, ile dzików, które mogą roznosić chorobę, żyje na danym terenie. Jeśli będzie ich zbyt dużo zostaną odstrzelone. Liczenie kosztowało kilka milionów złotych.

AW, zdjęcia Z. Hudzia

 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/