Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Gniazdo bez szwanku przetrwało zimę. Lokatorzy pojawią się na dniach

W Przygodzicach wypatrują bocianów. Pierwszy ptak – najczęściej jest to samiec - powinien zjawić się w najbliższych dniach. I cierpliwie czekać na samicę. Jednak zanim w najsłynniejszym bocianim gnieździe świata pojawią się lokatorzy i ruszy kolejny sezon podglądania ich życia, opiekunowie tych ptaków sprawdzili, czy ich dom wymaga interwencji ludzkiej ręki.

Gniazdo kilka miesięcy stało puste, więc poprawki będą konieczne, ale są one na tyle małe, że bociany poradzą sobie same. Przede wszystkim będą musiały uzupełnić gałęzie w konstrukcji, bo te z upodobaniem podkradają kawki. Na szczęście jesienno – zimowa aura była łagodna i gniazdo ani nie ucierpiało, ani nie zarosło, więc nie było potrzeby wykaszania bocianiego domu.

A pierwszy lokator powinien zjawić się lada dzień. Według znawców druga połowa marca to czas, kiedy najczęściej w przygodzickim gnieździe zjawia się bocian wywiadowiec, czyli samiec, który sprawdza stan domu, robi pierwsze naprawy, a często też stacza bitwy o lokum z innymi szukającymi dobrego miejsca na gniazdowanie po długiej wędrówce z Afryki. Samica zazwyczaj dolatuje w ciągu kilku dni. I wtedy zaczyna się to na, co czekają fani Przygody i Dziedzica – jak symbolicznie nazywane są ptaki zasiedlające w każdym sezonie przygodzickie gniazdo – czyli gody. A później liczenie jaj i obserwowanie klucia się młodych.  

Oczywiście wszystko dzięki kamerom. Bocianie gniazdo, którego życie od lat śledzą internauci na całym świecie, znajduje się na kominie nieczynnej kotłowni przygodzickiego Urzędu Gminy. Dzięki projektowi bociany stały się jej symbolem.

AW, zdjęcia arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/