Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Hit: lody gorąco - zimne z kaliskim motywem! ZDJĘCIA

Zimne lody podane w gorącej panierce. Czy to możliwe? Okazuje się, że owszem. Właśnie taki deser serwuje od niedawna restauracja Komoda przy ul. Niecałej. Jego wyjątkowość polega jednak nie tylko na nietypowym łączeniu lodów z gorącą panierką, ale i na tym, z czego ten drugi element jest zrobiony.

Na pierwszy rzut oka wygląda jak kotlet lub pączek, ale po sposobie podania od razu widać, że jest to coś nietuzinkowego. Coś, nad czym restauracja Komoda pracowała dość długo i intensywnie. Powstał lodowy deser w gorącej panierce, z dodatkiem orzeźwiającego smaku malin. - Na pewno takie zadanie wymaga  dużo czasu, dużo eksperymentów i  dużo pieniędzy na produkty, na roboczogodziny do dojścia do czegoś – mówi Cezary Suszyński, właściciel restauracji Komoda w Kaliszu. - Ten lód na pewno jest taką formą troszkę inną, bo zawsze ciekawą rzeczą są zimne lody w gorącej panierce, dlatego też podjęliśmy się tego zadania – dodaje jego żona Margota Suszyńska.  

Dodatkowym elementem, który bez wątpienia odróżnia ten deser od innych jest fakt, że panierka wykonana jest z prawdziwego kaliskiego andruta. Wyjątkowy deser jest dopełnieniem linii dań andrutowych w restauracji państwa Suszyńskich, nad którymi już od dawna pracują ich kucharze. - Zawsze staramy się ich namawiać do tego, żeby było coraz więcej tych potraw z andrutami. Tym bardziej, że te nasze andruty są szczególne. Pamiętamy je z naszego dzieciństwa. Chodziło się do parku na andruty – wspomina Margota Suszyńska. - Te andruty kaliskie wpisują się w naszą istotę działania. Chcemy tę lokalność, to co nas z tą ziemią łączy, pokazywać. A andrut jest lokalnym produktem, który staramy się w troszkę niekonwencjonalny sposób wykorzystywać – wyjaśnia Cezary Suszyński.

Cezary i Margota Suszyńscy, właściciele Komody

I tak przysmak, który dla wielu z nas kojarzy się i z dzieciństwem i z Kaliszem, tworzy panierkę dla faszerowanego fileta z kurczaka, a z kolei w kotlecie a’la De Volaill’e jest farszem. Andrut podawany jest także w 4 daniach na słodko, w tym od niedawna w gorąco-zimnej propozycji deserowej.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor, arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/