Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Hotele i stołówki dla...owadów

W Wielkopolsce powstają pszczele hotele. Miejsca noclegowe dla dziko żyjących owadów będą lokalizowane w okolicach specjalnie tworzonych łąk, na których te małe stworzonka znajdą pokarm. Akcja skierowana jest do szkół, które chcą pomóc w ratowaniu ginących owadów.

Krajobraz sprzed lat: przydrożne rowy i łąki, a na nich kaczeńce, stokrotki, koniczyny. W zbożach maki i chabry. Czyli pożywienie dla owadów. A dla rolników i właścicieli ogrodów chwasty, z którymi od lat, coraz skuteczniej walczą.

Im mniej chwastów, tym mniej pożywienia dla tym maleńkich, pracowitych i niezbędnych w przyrodzie stworzeń. Dlatego Urząd Marszałkowski, razem Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Parkami Krajobrazowymi, ruszył z akcją edukacyjną, której częścią jest tworzenie pszczelich łąk. Do szkół trafi kilka tysięcy specjalnie przygotowanych mieszanek nasion. Z nich wyrosną swoiste stołówki dla owadów. – Teraz pszczoły mogą najczęściej liczyć na celowo sadzone rośliny, takie jak np. rzepak. Kiedy on rośnie mają co jeść – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Kiedy wytniemy rzepak, a równocześnie nie mamy nasadzeń śródpolnych, drzew lipowych lub kwiatów na łąkach, owady nam wymierają, bo zabieramy im całe jedzenie.

W okolicach pszczelich łąk uczniowie będą też umieszczać specjalne hotele dla owadów. Te, z naturalnych materiałów, wykonali więźniowie wielkopolskich zakładów karnych. - Zadaniem młodzieży będzie umiejscowienie tych hoteli, w ramach lekcji geografii bądź biologii, na drzewach, w pobliżu posadzonych wcześniej łączek. Hotele będą dla owadów miejscem odpoczynku w okresie letnim, a w zimie będą dla nich schronieniem.  

Obok tworzenia pszczelich łąk i wieszania hoteli, Urząd Marszałkowski będzie prowadzić edukację przypominającą młodzieży kilka prostych zasad. Jak choćby tę, że oprysków – na dużą skalę w rolnictwie, ale także w przydomowych małych ogródkach – powinniśmy używać wieczorem. Czyli w momencie, kiedy spada aktywność owadów.  

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/