Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 07 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Benedykt

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Izba muzealna w schronie oficjalnie otwarta ZDJĘCIA

Replikę CKM-u, amunicję czy oryginalny niemiecki hełm można oglądać od soboty w schronie bojowym nr 4 w Kościelnej Wsi. Bunkier oficjalnie został izbą muzealną poświęconą wojnie obronnej z 1939 roku. Izbę stworzyła Fundacja „Walkiria”, która opiekuje się Kaliską Linią Maginota.

Kaliska Linia Maginota – zwana inaczej Przedmościem Kalisz to 21 żelbetonowych schronów w zachodniej i południowo – zachodniej części Kalisza, które miały ochronić miasto przed inwazją hitlerowską. Dziś te pomniki historii, często mocno zniszczone, próbuje uratować Fundacja „Walkiria” Tomasza Dalinkiewicza. – W Polsce w wielu takich obiektach z 1939 roku  istnieją takie izby muzealne. U nas czegoś takiego jeszcze nie było. Dzisiaj państwo mogą zobaczyć efekty wysiłków moich i moich kolegów – powiedział podczas otwarcia izby prezes fundacji Tomasz Dalinkiewicz. Schron bojowy nr 4 przy ul. Poligonowej od teraz jest sztandarowym obiektem, którym opiekuje się fundacja. Zwiedzający, oprócz odrestaurowanego, wysprzątanego schronu mogą zobaczyć replikę CKM –u oraz inne oryginalne artefakty z okresu II wojny światowej, które fundacja pozyskała bezpłatnie od darczyńców z całej Polski. W schronie znajdziemy broń i amunicję, buty wojskowe czy oryginalny niemiecki hełm.  – Bunkry tworzyły swoisty pierścień obronny wokół miasta, którego zadaniem było ochrona i niedopuszczenie wroga na dalsze pozycje. Wartość historyczna tych obiektów jest ogromna, ponieważ przez wiele lat nie były one uznawane za zabytki, a w epoce minionej były wręcz specjalnie niszczone – mówi historyk Radosław Sapieja.  

Sobotnia impreza zgromadziła wielu miłośników historii, ale także zwykłych kaliszan chcących zobaczyć z bliska kawałek historii.  – Takie akcje są niezwykle potrzebne, sam jestem harcerzem i bardzo interesuje mnie tematyka II wojny światowej. Dobrze, że ktoś się tym zajmuje i ratuje od zapomnienia – mówi jeden z uczestników otwarcia izby.

Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla najmłodszych, którzy mogli osobiście sprawdzić, na czym polegają badania georadarem.  Schron bojowy nr 4 w Kościelnej Wsi będzie można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z prezesem fundacji „Walkiria”, Tomaszem Dalinkiewiczem.

MG, fot. i wideo: autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/