Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Jak dobrać bramę wjazdową do kształtu działki?

Projektując wjazd na działkę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo jego użytkowania. W przypadku dużych posesji o kwadratowym kształcie inwestor może wybrać bramę, która po prostu odpowiada jego gustowi. Nieco trudniej jest w przypadku działek wąskich, ale długich, bądź też szerokich, ale z krótkim podjazdem. Gdzie lepiej sprawdzają się bramy przesuwne, a kiedy rozsądniej będzie zdecydować się na model rozwierany?

Bramy przesuwne – na szeroką działkę z krótkim podjazdem

Na szerokie ale płytkie działki najlepszym wyborem są bramy przesuwne. Mają one zazwyczaj jedno skrzydło poruszające się po wewnętrznej stronie wzdłuż ogrodzenia. Taki sposób otwierania zapewnia na podjeździe więcej wolnego miejsca niż w przypadku modeli rozwieranych. Ponieważ brama przesuwa się tuż przy ogrodzeniu, nie można umieszczać na trasie skrzydła pojemników na śmieci, architektury ogrodowej, ani też sadzić roślin ozdobnych, które mogłyby utrudniać swobodne jej otwieranie. Bramy przesuwne mogą poruszać się po prowadnicach, ale dostępne są także modele o konstrukcji samonośnej.

Decydując się na pierwsze z wymienionych rozwiązań, należy pamiętać o oczyszczaniu prowadnic z błota i liści czy śniegu i lodu. Sam montaż takiej bramy wymaga też nieco większego zakresu prac. Samonośne bramy przesuwne montowane są kilka centymetrów nad powierzchnią ziemi, dlatego śnieg czy błoto nie stanowią przeszkody w ich użytkowaniu. W tym przypadku do szerokości samego skrzydła należy jednak doliczyć również długość przeciwwagi. Oznacza to, że bramy przesuwne o konstrukcji samonośnej wymagają więcej wolnej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia.

Bramy rozwierane – idealne na długie i wąskie posesje

Na wąskiej działce lepszym rozwiązanym jest najczęściej brama rozwierana. Co prawda zajmuje ona nieco miejsca na podjeździe, ale w tym przypadku nie jest to duży problem. Tego typu modele, podobnie jak bramy przesuwne, mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Brama jednoskrzydłowa bywa ciężka, a jej szerokość może wynosić maksymalnie 3 metry, dlatego większość inwestorów decyduje się na model dwuskrzydłowy, dzięki czemu można powiększyć szerokość wjazdu na posesję. Standardowo tego typu bramy są wyposażane w rygiel blokujący, który uniemożliwia przypadkowe otworzenie bramy, bądź też w ogranicznik zapobiegający otwieraniu się bramy na zewnątrz posesji. Bramę rozwieraną ponadto można cofnąć w stosunku do linii ogrodzenia w głąb działki, co przy wąskiej drodze dojazdowej zwiększa promień skrętu auta, zapewniając tym samym wygodniejsze manewrowanie pojazdem oraz bezpieczeństwo.

Jak zwiększyć wygodę korzystania z bramy wjazdowej

Zarówno bramy przesuwne, jak i modele rozwierane, można wyposażyć w napęd. Wiele osób decyduje się na automatykę do bram ze względu na wygodę użytkowania – sterowanie skrzydłami za pomocą nadajnika radiowego lub aplikacji na telefon zapewnia większy komfort domownikom, zwłaszcza w chłodne czy deszczowe dni. Podczas wybierania automatyki do bram należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc napędu – za mała może utrudniać otwieranie i zamykanie bramy przy wietrznej pogodzie, zaś za duża będzie niepotrzebnym wydatkiem. Najlepiej jest więc dobrać moc do wagi skrzydeł, dodając niewielki zapas. Aby uchronić się przed wizytą nieproszonych gości oraz przed przypadkowym otwieraniem bramy z innych nadajników, rozsądnie jest wybrać model z szyfrowanym sygnałem. Bezpieczeństwo użytkowania zwiększą zaś mechanizmy zatrzymujące automatycznie skrzydło po napotkaniu przeszkody. Tego typu rozwiązania zmniejszają ryzyko niebezpiecznych wypadków, dlatego warto w nie zainwestować.

O czym jeszcze pamiętać podczas zakupów?

Brama wjazdowa na posesję powinna skutecznie chronić przed intruzami i dawać poczucie bezpieczeństwa domownikom. Dlatego też należy podczas zakupów zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich został wykonany interesujący nas model. Solidne skrzydło pokryte powłoką antykorozyjną spełni swoje zadanie, a ponadto będziemy mieć pewność, że służyć będzie przez długi czas. Istotne znaczenie ma również wzornictwo pasujące do ogrodzenia oraz do domu i całej posesji.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/