Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 28 październik 2021 Godzina:
imieniny: Juda (Judasz), Szymon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Jakie potrawy najlepiej wychodzą na patelniach granitowych?

Za najlepsze patelnie kamienne – uchodzą oczywiście patelnie granitowe. Zdecydowanie wygrywają one rywalizację z ich marmurowymi odpowiednikami. Jest tak, dlatego, że nieprzywierające, granitowe powłoki znacznie lepiej przewodzą i rozprowadzają ciepło. Są także bardziej wytrzymałe. Jakie więc potrawy najlepiej nadają się do przygotowania na granitowych patelniach? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jaka jest specyfika granitowej patelni?

Najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy zapamiętać jest fakt, że patelnie granitowe idealnie nadają się do podgrzewania beztłuszczowego. Pod tym wielki wykrzyknik. Granitowe patelnie wyposażone są bowiem w wykonane z tego właśnie materiału – powłoki nieprzywierające, które w pełni zabezpieczają podgrzewaną potrawę przed przypaleniem.

Mało tego – patelnie wykonane z granitu posiadają także właściwości doskonałego przewodzenia i późniejszego rozprowadzania ciepła. Ma to swoje oczywiste przełożenie na wysoką ciepłotę i nie przypalenie danej potrawy – ma to jednak także ważniejsze działanie. Powłoka kamienna po odpowiednim rozgrzaniu sprawia, że przygotowywany na niej posiłek w naturalny sposób pozbywa się obecnego w nim tłuszczu.

Patelnia granitowa TOPFANN Prestiż 26 cm; Źródło: Prymus AGD

Potrawy, które najlepiej nadają się do usmażenia na granitowej patelni

Dzięki posiadaniu przez granitowe patelnie właściwości wytapiania tłuszczu z danej potrawy – można przygotowywać na nich właśnie wszelkiej maści tłuste mięsa, takie jak:

  • Wszelka wieprzowina
  • Słonina
  • Bekon
  • Boczek
  • Baleron
  • Golonka
  • Żeberka
  • Baranina

Granitowe patelnie dla osób na diecie

Jak więc widzimy – granitowe patelnie są idealnym rozwiązaniem dla osób chcących radykalnie ograniczyć spożywane przez siebie tłuszcze – nie rezygnując przy tym z doskonałego, mięsnego jedzenia. Sprowadzi się to do utraty masy ciała – bez potrzeby stosowania specyficznych i trudnych w utrzymaniu diet.

Dzięki kamiennym patelniom potrawy są równomiernie podgrzane i nie ma mowy o ich przypaleniu. Jeśli więc zdecydujemy się na taki właśnie produkt – wybrać powinniśmy patelnię, która posiada solidną rączkę. Nie może przewodzić ona ciepła. To ważny szczegół dzięki któremu nigdy się nie oparzymy.

Podsumowanie

Na koniec warto podkreślić starą prawdę: jeżeli chcemy uzyskać najwyższą jakość danej potrawy – wybrać powinniśmy produkt, który ma możliwość nam ją zapewnić. Sprowadza się to do faktu, że nie warto kupować taniej patelni granitowej – zdecydowanie lepiej natomiast potraktować taki zakup jako inwestycję, która zwracać się nam będzie każdego dnia w postaci posiłków z których wyłączymy praktycznie cały tłuszcz. Najlepsze patelnie granitowe oferują takie marki jak TOPFANN, czy Gerlach. Warto więc wybrać sklepy internetowe, które w swojej ofercie proponują wspomniane marki. Najlepszym przykładem takiego właśnie sklepu internetowego jest Prymus AGD.

artykuł sponsorowany

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/