Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Jest pierwszy bocian! Maluch wykluł się późnym wieczorem

Pierwsze od 4 lat narodziny w przygodzickim gnieździe. Maluch wykluł się we wtorek późnym wieczorem. Jego pojawienie się na świecie zarejestrowali oczywiście uważni internauci, którzy śledzą życie tych najsłynniejszych bocianów. W środę nad ranem pękać zaczęło drugie jajo i teraz wszyscy czekają na kolejnych potomków pary, która zamieszkała na gnieździe z początkiem maja.

Najprawdopodobniej pierwszy bociek wykluł się z jaja złożonego 6 maja. Długo oczekiwany maluch pojawił się na świecie 7 czerwca. Pierwsza informacja, że kluje się pisklę, pojawiła się o 21.01 we wtorek. - Kluje się pierwsze pisklę! Właśnie pęka skorupa jaja – pisała Iganka z Krakowa. A Barbarka z Dolnego Śląska dodała: - Bocian odsłonił jajo, z którego odpadło prawie połowa skorupki. Teraz pisklę musi się z niego wydostać.

Niespełna godzinę później można było przeczytać relację Marysi, która opisywała zachowanie najstarszego potomka pary. - Bociek wstał, zrobił parę kroków w bok, zrobił kupę, popukał oseska w resztę skorupy i usiadł. A matki jak nie ma tak nie ma. Oj, młody chyba jest już poza jajkiem. Młody już szaleje, Dziedzic nie może sobie znaleźć dogodnej pozycji.

Taka sytuacja trwała przez kilka kolejnych godzin. W środę o 4.00 nad ranem pęknięcia pojawiły się na drugim jaju, co odnotowała Agata66 z Ostrowa Wielkopolskiego. - Na gnieździe jeden dorosły i jeden malutki bocian. Radość miesza się z niepewnością. Kto wysiaduje i czy była zmiana? Maluszek już suchy, żywotny, podnosi główkę. W drugim jajku nie ma już części skorupki. Kluje się drugie pisklę.

Kilka minut po 5.00 ta sama internautka doniosła, że wrócił drugi, długo wypatrywany bocian. - Jest! Jest! Przyleciał drugi bocian. Radość i ulga. Była oczywiście zmiana w wysiadywaniu, powracający bocian próbował usunąć połowę pustej skorupki, ale sturlała mu się z powrotem do dołka. Szybkie przykrycie dobytku. A Dziedzicowi należy się medal wzorcowego ojca. I cierpliwego męża .

Ojciec, po emocjonującej nocy, wyruszył na łowy. O 11.00 można było popatrzeć na pierwsze karmienie.  W tym roku para złożyła trzy jaja. Jeśli pogoda będzie sprzyjała wszystkie boćki, które przyjdą na świat mają szansę opuścić gniazdo. Ostatni raz udało się to w 2012 roku.       

Życie bocianów można śledzić na stronie www.bociany.ec.pl. Ponadto na monitorze w Urzędzie Gminy w Przygodzicach podgląd z gniazda umila interesantom czekanie na załatwienie ich sprawy. Równie chętnie robią to osoby mijające gniazdo, które zlokalizowane jest w samym centrum Przygodzić, tuż obok siedziby władz gminy. Program obserwacji boćków on-line ruszył 10 lat temu. Z każdym rokiem przybywa mu miłośników w najodleglejszych zakątkach globu.       

AW, zdjęcia autor, www.bociany.ec.pl

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/