Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Ciekawostki

Kamery już włączone, internauci czekają na bociany. Piętnasty sezon obserwacji życia Przygody i Dziedzica

I znów z zapartym tchem będą wpatrywać się w ekrany komputerów i śledzić każdy ruch najsłynniejszej bocianiej pary świata. Miłośnicy Przygody i Dziedzica z Przygodzic w powiecie ostrowski, już wypatrują swoich skrzydlatych ulubieńców. Z nadzieją, że w tym roku – w ślad za innymi przedstawicielami tego gatunku, którzy już są w Polsce - pojawią się w gnieździe obserwowanym online wcześniej niż zazwyczaj. Będzie to piętnasty sezon umożliwiający poznawanie sekretów bocianiego gniazda.

Jeszcze ich nie ma, ale emocje rosną z każdą kolejną informacją o pojawieniu się bocianów w naszym kraju. W województwie łódzkim, jak donoszą internauci, pierwszy widziany był już w styczniu. Pierwszego na Suwalszczyźnie zauważono 25 lutego. Dlatego fani przygodzickich bocianów coraz częściej zaglądają na stronę, na której dzięki kamerom zamontowanym przy tamtejszym urzędzie, można obserwować ptaki żyjące w gnieździe na kominie nieczynnej kotłowni.

Na razie jednak można zauważyć tam kawki, które podkradają gałęzie z misternej konstrukcji. - Ptaki te zagnieździły się na tym samym kominie i pod nieobecność bocianów, demolują im lokum - mówi Paweł Dolata z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego. - I to one teraz są bohaterami ptasiego show w przygodzickiej kamerze.

Bez obaw. Bociany, zanim rozgoszczą się w gnieździe, sprawdzą konstrukcje i uzupełnią budulec, tak by ich potomstwo w okresie dorastania i stawiania pierwszych kroków było bezpieczne. Z wyliczeń wynika, że pierwszy bocian zwiadowca powinien wylądować w Przygodzicach w połowie marca. Wszystko przez ciepłą zimę, która przyspieszyła wegetację, ale też sprawiła, że nieco szybciej aktywne zaczęły być też zwierzęta.

W ubiegłym roku Dziedzic zameldował się 25 marca o 17.14. Przygoda zaledwie 7 minut później – i był to rekordowo krótki czas oczekiwania na partnerkę. Para doczekała się czwórki potomstwa.

W tym roku projekt obserwacji bocianów obchodzi mały jubileusz. Pierwszy raz kamery zostały uruchomione 15 lat temu. Przez ten czas Przygodę i Dziedzica podglądało i zgłębiało sekrety ptasiego życia, kilka milionów ludzi z ponad 200 krajów świata. 

AW, zdjęcia arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/