Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Kino w Opatówku? Już w przyszłym roku

Ambitny repertuar. Filmy wybierane według własnych upodobań. Kameralna atmosfera. Takie kino ma powstać w Opatówku. Plan jest i sporo chęci. Podobne małe kina już działają w Wielkopolsce, ale mają powstawać nowe. W sumie 100. Na stulecie odzyskania niepodległości. Sieć „Kin za Rogiem” rozwija się dzięki środkom unijnym.

Małe, kameralne kino swoją siedzibę znajdzie w dworcu PKP, który Opatówek przejął i będzie remontować na potrzeby Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Obiekt jest duży, więc znajdzie się miejsce dla X Muzy. – Pomysł stworzenia u nas kina dopiero się narodził. Można powiedzieć, że ma zaledwie kilka godzin, ale jest na tyle ciekawy, że podchodzimy do niego z entuzjazmem – mówi burmistrz Sebastian Wardęcki.

Pieniądze na remont się znalazły. Samorząd otrzymał je w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Remont powinien ruszyć w najbliższych tygodniach i zakończyć się w połowie przyszłego roku. I to jest moment, kiedy w Wielkopolsce sieć „Kin za Rogiem” ma prężnie działać. – W takim kinie jest od 30 do 45 miejsc – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która zaproponowała stworzenie kameralnego kina w Opatówku. – W planach mamy 33 lokalizacje. Mam nadzieję, że Opatówek będzie 34. Jest pomysł, by powstało ich 100. Na stulecie odzyskania niepodległości. Jeśli połowa będzie w południowej Wielkopolsce to będę szczęśliwa. A myślę, że pomysłem szybko zarazimy samorządy.

A „Kina za Rogiem” mają mieszkańcom małych miejscowości oferować nowości, ale też filmy ambitne w dobrej jakości technicznej. Tak by osoba, która nie wybierze multipleksu, a właśnie takie kameralne oglądanie czuła się równie komfortowo. I co ważne, sama mogła decydować o repertuarze z dostępnej w takich placówkach bibliotek. A wszystko za około 5 złotych.

W naszym województwie projekt „Kino za Rogiem” koordynuje Stowarzyszenie Miast i Powiatów Wielkopolski, które na budowanie siedzib dla X Muzy pozyskało 400 tysięcy złotych z WRPO 2014 +.

W Wielkopolsce małe kina powstały już m.in. w Rychwale, Mieścisku, Starym Mieście i Strzałkowie. W całej Polsce jest ich około 50.

AW, zdjęcie UMWW

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/