Ciekawostki - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Ciekawostki

Konstytucja 3 Maja powstawała w cieniu platana nieopodal Kalisza ZDJĘCIA

Legenda mówi, że Konstytucja 3 Maja powstawała pod platanem rosnącym tuż przy furcie dobrzyckiego pałacu w powiecie pleszewskim. Dlaczego? W cieniu pięknego, starego drzewa lubił pracować Aleksander Gorzeński. Właściciel dóbr i współtwórca dokumentu uważany był za jednego ze światlejszych swej epoki. A platan patronuje mędrcom, filozofom i masonom.

Dobrzycki platan to jedno z najokazalszych drzew tego gatunku nie tylko w Polsce, ale i Europie. Został zasadzony na początku XVIII wieku, ale jako drzewo mędrców stał się symbolem Konstytucji 3 Maja.

Drzewo, niejedyne tego gatunku, można nadal oglądać w dobrzyckim parku. I to nasza propozycja dla czytelników portalu faktykaliskie.pl - wycieczka do podpleszewskiej miejscowości, w której powstawała Ustawy Rządowej. 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji. Dokument regulował ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Warto samemu sprawdzić, czy platany rosnące w parku w Dobrzycy dodają siły. Pierwszy i najbardziej okazały został zasadzony przez Aleksandra Gorzeńskiego na początku XVIII wieku. W tym momencie drzewo jest jednym z największych platanów w Polsce. Ma 27 metrów wysokości, a jego korona liczy 34 metry.

Najokazalszym drzewem w dobrzyckim parku jest platan, ale najstarszym paklon, który został posadzony pod koniec XVII wieku. Jest to najstarsze drzewo tego gatunku w Polsce.

Dwa kolejne platany, które nie są już tak okazałe, zostały posadzone trochę później. Nic dziwnego, że Aleksander Gorzeński wybrał właśnie te drzewa, by witały gości. - Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja zaczęto mówić, że drzewa, znajdujące się w tutejszym parku, kojarzone z mądrością, symbolizują akt uchwalony przez Sejm Czteroletni. Być może sam współtwórca Konstytucji, Augustyn Gorzeński, był autorem owej legendy? Miłe to i trzeba owe podanie zachowaćopowiadał wiele razy bywalcom Dobrzycy Kazimierz Balcer, przewodnik po Muzeum Ziemiaństwa Polskiego.

Pałacowa ekspozycja pozwala poznać dzieje Dobrzycy i ich właścicieli. Wśród prezentowanych pamiątek jest egzemplarz Konstytucji należący do jej twórcy 

Platany to symbole mądrości, ludzi oświeconych, ale i masonerii. Gorzeński nie tylko aktywnie uczestniczył w życiu politycznym kraju i tworzeniu Konstytucji, ale przede wszystkim zasady, o których była mowa w dokumencie wcielał w życie w swojej posiadłości, m.in. uwłaszczył mieszczan. Właściciel był też uważany za członka loży masońskiej, o czym mają świadczyć symbole znajdujące się w samym pałacu oraz parku. Ten pierwszy jest jeszcze zamknięty, więc w czasie trzeciomajowej wyprawy do miejsca, gdzie powstawała nasze pierwsza Konstytucja można ich poszukać, wędrując po parku. A ten też potrafi zachwycić.

AW, zdjęcia archiwum 

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/